-
Møller Bil Åsane:
Salgssjef
-
Motor Forum Oslo:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Kristiansand
-
RSA BIL Oslo:
Produksjonsleder - RSA BIL Oslo
-
Bilia Norge AS:
Business Controller, Region JLR & Outlet
-
DNB Finans AS:
Key Account Manager – Nordland, Troms og Finnmark
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA BIL Kristiansand
-
RSA Bil Arendal:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Arendal
-
Team Verksted AS:
Varebil og lastebil mekaniker
-
Team Verksted AS:
Lakkerer Trondheim
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS:
Mekaniker
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilmekaniker/PPK-kontrollør
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Norsk Scania:
Selger Scania Bruktbil
-
Norsk Scania:
Lastebil Utleiekonsulent
-
Toyota Haugesund AS:
Ettermarkedsleder
-
BMW Group Norge:
BMW Technical Support Expert
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
BilXtra Skøyen:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
VW advarer, svakt 2. halvår
10 dager etter at BMW og de franske fabrikkene sendte ut en advarsel om at vi ikke må vente for meget av annet halvår, kommer VW etter.
VW-konsernet har åpenbart reagert på resultatene for juli. Fremdeles kan de fortelle om et salg som ligger på 4,16 millioner biler etter årets første syv måneder (ny rekord). Mens økningen var på nesten 9 prosent i mai og 5,7 prosent i juni, endte den på forsiktige 2,9 prosent juli.
”Nå som de fleste incentive-programmene avvikles, regner vi med at det globale bilmarkedet vil krympe i annet halvår” er budskapet fra Wolfsburg.
Et marked der økningen avtar i andre halvår, er en ganske trygg prognose, men så langt er det få som har sagt at de regner med at markedet vil krympe.
Men det ligger et annet element inne i denne advarselen også – en som heller ikke VW staver med store bokstaver.
Man kan nemlig risikere en meget større nedgang i produksjonen enn i salget. For etter en litt oppblåst optimisme i første halvår, ble produksjonen skrudd i været, såpass mye at det komme stadig flere rapporter om store lagre hos produsenter og i distribusjonskanalene.
VW-gruppen har for eksempel produsert ca. 400.000 flere biler i første halvår enn i tilsvarende periode i fjor. Den økningen er vesentlig større enn oppgangen i salget.
Og Opel/Vauxhall som hadde nedgang i salget sitt, produserte allikevel 25.000 flere biler i første halvår. Derimot ser tallene både fra BMW (produsert: snaue 600.000 – salg nesten 700.000) og Fiat (40.000 færre enn i fjor) ut som om disse produsentene har is i blodet.
Det er verd å merke seg at også i Kina dukker nå de første advarslene opp. BYD, som er blitt en av industriens mer analytiske kanaler, har nettopp sagt høyt det de andre holder munn om.
Ved å kutte salgsprognosene fremover med en firedel, forteller BYD at Kina-markedet ikke er så forskjellig fra andre: når myndighetenes stimuli fjernes, krymper markedet.
For alle de amerikanske og europeiske produsentene som nå har vent seg til akseptable volum med eventyrlige marginer i Kina, kan den nye virkeligheten bli vanskelig å forholde seg til.