Sergio Pininfarina: produktdesigner

Det er en veldig passende symbolikk at samtidig som Sergio Pininfarina døde, ble Pininfarina feiret med en stor utstilling i London. Det var nesten ikke en bil der, mest produkt- og industridesign.

Publisert Sist oppdatert

Sergio Pininfarina døde den dagen jeg var i Italia for å kjøre Fiat 500L. 85 år gammel, en mann som hadde satt større spor etter seg som industrimann enn som bildesigner.

Han var utdannet sivilingeniør fra Politecnico di Torino, og var så mye industrimann at han var formann for den italienske Industriforeningen i to lange perioder, var innvalgt til Europa-parlamentet i 10 år og Senator for livstid i Italia.

Men jeg har aldri sett ham så mye som forsøke å skisse noe som lignet en bil, og egentlig var det på grunn av ikke-bil at firmaet fremdeles eksisterer.

Det er vel en 25 års tid siden han startet en helt egen avdeling. Pininfarina Extra het den først, og der skulle man utelukkende konsentrere seg om det designerne hadde moret seg med tidligere, innimellom alle Ferrariene.

Det vil føre alt for langt å nevne det som ble vist, og det er selvfølgelig helt umulig å komme inn på alle de mer enn 400 prosjektene som har vært utviklet av dem, siden avdelingen startet i 1986.

Men vi snakker for eksempel den olympiske fakkel til Torino i 2006, en Coca Cola dispenser som Pininfarina også har produsert. I 12.000 eksemplarer, for det amerikanske markedet.

Luksusleiligheter i Miami, interiører i tog og fly, kaffemaskiner fra Lavazza, sykler, solbriller, klokker, kjøleskap eller bagasje fra Bric – spennvidden er enorm.

De har tegnet flasker til noe som er blitt deres egen vin – og den kommer ikke fra Piemonte, med fra Heck-eiendommene i Napa Valley, California.

Og de har tegnet flasker til Guerlains Homme-luktevann. Men Gancia Spumante kommer fra Piemonte, også der har Pininfarina gjort flaskene. For ikke å snakke om vannflaskene fra Lauretana.

Biler har kommet fra Pinin Farina og Pininfarina i mer enn 80 år. Men den dammen har blitt vanskeligere og vanskeligere å svømme i.

Industribiten, de produserte selv en rekke av sine egne modeller for de produsentene som var den endelige mottakeren (Ford eller Mitsubishi for eksempel), måtte de gi opp for mange år siden.

I 2008 måtte selskapet reddes av bankene, samtidig som den daværende sjefen, Andrea Pininfarina, ble drept i en tragisk ulykke i Torinos gater. I dag er det en annen av Sergios sønner, Paolo, som leder det tradisjonsrike selskapet.

Powered by Labrador CMS