Mercedes kan ikke koste mer

Mercedes har oppdaget at ingen vil betale mer for en Mercedes enn andre biler. De forklarer den svake interessen i Norge for den tidligere modellen av A-Klassen med at bilene var priset for høyt. Det skal aldri skje igjen – og derfor er nye A-Klassen og kommende B-Klasse priset etter konkurrentene.

Publisert Sist oppdatert

Mercedes A-Klassen har aldri vært den samme suksessen i Norge som i resten av Europa. Salget har vært svakt og det er ikke bare problemene rundt ”elgetesten som har skapt redusert interesse for bilen. Direktør for Mercedes personbiler i Norge, Erik Tønnesen mener nå at A-Klassen var for stivt priset da bilen ble lansert i Norge.

- Det har vi tatt konsekvensen av når den nye A-Klassen er lansert, sier han. Prisene er mer tilpasset konkurrentene og det har vi merket på responsen. A-Klassen har fått meget god mottagelse både blant forhandlere og ikke minst blant bilkjøpere.

- Hva da med Mercedes B?

- Den lanseres 4. juni og vi har meget stor tro på akkurat denne modellen. Den dekker et behov i vårt sortiment og også B-Klassen blir ”riktig priset”.

- Det vil si mot Golf og Corolla?

- Ja, og mot mange andre biler. Vi tror B-Klassen virkelig kan bli en bil for det norske markedet. Om ikke lenge skal selgerne på kurs i Tyskland for å få inngående produktkunnskap både om B-Klassen og andre nye Mercedes-modeller.

- Men er Mercedes-organisasjonen beredt til å selge ”billige biler”?

- Ja.

Mest populære bruktbilen
Tregt salg av Mercedes A-Klassen merkes i bruktmarkedet. Der er det langt mellom gode bruktbiler. Forhandlere har ventelister og bruktprisene er høye på Mercedes A - særlig med dieselmotor.

Når Mercedes i Norge lanserer B-Klassen blir det en virkelig prøve på om de kan utvide sin kundegruppe. Mercedes satser ikke som alle andre på stort salg til leasingselskaper og mange biler til firmaet. Mercedes i Norge satser i følge Tønnesen på to hovedgrupper: Taximarkedet og privatpersoner. De arbeider ekstra hardt mot bedrifter med få ansatte. Idealkunden er en selvstendig næringsdrivende som er 35 år pluss. Si gjerne lege, tannlege, rådgivende ingeniør, konsulent, agent eller arkitekt. En kunde der ”sjefen bestemmer bilen og dermed basta. Bare 5 prosent av de som velger Mercedes er kvinner.

Det kan endre seg når A-Klassen og B-Klassen får fotfeste. Den nye A-Klassen konkurrerer direkte med biler som VW Golf og Toyota Corolla – og det vil sikkert flere etter hvert oppdage.

Powered by Labrador CMS