-
Møller Bil Åsane:
Nybilselger Skoda
-
Electric byMEDHUS AS:
Detailer / Bilklargjører
-
RSA BIL Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Autoringen AS:
Key Account Manager
-
RSA BIL Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Sulland Bil Drammen:
Daglig Leder
-
Mobile AS:
Forhandlerutvikler servicemarked
-
Mobile AS:
Ambulerende kundemottager
-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Toyota Yaris Turbo: Speed-kule
Under panseret knegger 150 hester som ikke er vanskelige å be om taktomslag og kjapp akselerasjon.
Yaris
Yaris
Først publisert i BIL 5 - 2005.
Yaris Turbo er basert på Yaris T Sport, men under panseret er forskjellen like stor som mellom katt og tiger. Turbo-utgaven med ladeluftkjøler er vesentlig kvikkere enn T Sport. Riktignok har begge modellene 1,5-liters motor, men i T Sport tas det ut 110 hk, mens hele 150 hester slipper ut av stallen i Turbo. Når bilen uten fører bare veier 955 kilo, skal det ikke forundre noen at den kan vise til akselerasjon fra null til hundre på respektable 7,9 sekunder. Likevel er forbruket langt fra avskrekkende, 0,68 liter pr mil er faktisk litt mindre enn hva de 110 hestene i T Sport drikker, med andre ord meget effektiv utnyttelse av energien. Motor- og eksoslyden kunne imidlertid Toyota lagt ned litt mer arbeid i, den er ikke spesielt sportslig.
Kjøreegenskapene presenterer seg ikke på fullgod måte på vår prøvebil som nødvendigvis er utstyrt for årstiden, nemlig med piggfrie Nokian Hakkapeliitta RSi-dekk i dimensjon 185/55 R15. På sommerføre er bilen spesifisert med de langt mer presise dekkene Pirelli Zero Nero i den lavere profilen 195/45 på 16-tommers alufelg, det borger for bedre grep og mer sportslig oppførsel. Bilen er bygget med tanke på høyere stivhet enn T Sport. Blant annet er sportsunderstellet modifisert og det er bygget inn stabilisatorstag i motorrommet.
Vårt ankepunkt mot bilen er at sittestillingen ikke passer for sjåfører over gjennomsnittlig høyde. For undertegnede, med sine 186 cm og tilhørende lange ben, er det ikke mulig å finne et behagelig kompromiss når det gjelder avstand til ratt og pedaler. Rattet har ikke lengderegulering, og samtidig som jeg må sitte nærmere rattet enn hva som er naturlig, hindrer venstre kne fullgod bevegelsesfrihet for venstre hånd på rattet. Med en pris på 270.000 kroner er nok kundemassen begrenset, og de interesserte vil nok også myse til enda mer sportslige konkurrenter som Seat Ibiza 1.8 VT, Mini Cooper S, og Peugeot 206 RC.
Toyota Yaris Turbo
Pris: kr. 269.900,-
Motor: 4-sylindret rekkemotor. 1497 ccm. 110 kW (150 hk) v/6400 o/min. 196 Nm v/4400 o/min.
Mål og vekt: LxBxH: 364 x 166 x 148,5 cm. Akselavstand: 237,0 cm. Egenvekt m/fører: 1030 kg. Tillatt totalvekt: 1400 kg.
Dekk: 195/45 H R16.
Bagasjerom: 205 liter (VDA).
Tankvolum: 45 liter.
Aks. 0 – 100 km/t: 7,9 sek
Toppfart: 205 km/t
Forbruk blandet kjøring: 0,68 l/mil
CO2-utslipp: 163 g/km