-
Bilkonsulent/Plassjef
Autoringen Bergen AS
-
Takstansvarlig / Skadekoordinator
Møller Bil Romerike AS
-
Mekaniker
Bertel O. Steen Jessheim AS
-
Mercedes-Benz mekaniker
Bertel O. Steen Asker og Bærum AS
-
Salgssjef
Svalbard Auto AS:
-
Kunderådgiver logistikk
Svalbard Auto AS:
-
Mekaniker
Svalbard Auto AS:
-
Daglig leder
Mobile Asker AS
-
Operativ salgsansvarlig
Rental Group Mobility AS
-
Bilglassmontør Lørenskog og Ensjø
Cary Norway AS
-
Avdelingsleder Lørenskog
Cary Norway AS
-
Bilpleier- og Teknisk Klargjører
Volvo Car Stor-Oslo AS
-
Bilskadereparatør
Toyota Hønefoss AS
-
Produktsjef
Rodin & Co AS
-
Leder forhandlersalg & Salgssjef
Sparebank 1 Finans Østlandet AS
-
Leder skadesenter
Albjerk Bil Drammen AS
-
Avdelingsleder Tromsø
NDI Norge
-
Skadetakserer
Møller Bil Skadesenter Langhus
-
Servicemarkedssjef
Bilia Norge AS
-
Avdelingsmedarbeider
NDS Group AS
-
MG-Salgssjef
Norwegian Mobility Group AS
-
Dele og tilbehørs konsulent
Norwegian Mobility Group AS
-
MG Serviceinspektør / Garantibehandler
Norwegian Mobility Group AS
-
Leder - marked
Bilforlaget AS:
-
Nyhetsredaktør/frontsjef
Bilforlaget AS
-
Regionleder
Norges Automobil Forbund
-
Bilkontrollør
NAF Senter Flesland
-
Selger
Egil Verne AS
-
Bruktbilselger
Birger N. Haug AS avd Røyken
-
Servicemarkedssjef
Bertel O. Steen Ullevål AS
-
Tekniker
NDS Group AS
-
Teamleder Service
NDS Group AS
-
Servicetekniker
NDS Group AS
-
Salgskonsulent næring
Toyota Buskerud AS
-
Salgssjef
Toyota Buskerud AS
-
Lastebilmekaniker
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS
Infiniti Crossover fra Detroit
Toyota har sin Lexus. I USA har også Nissan et eget luksusmerke - Infiniti. Og selvsagt måtte også de kaste seg på den voksende Crossover-bølgen i Detroit.

Blanke ark
Vi startet med blanke ark og stilte spørsmålet: Hva slags bil ønsker vi å kjøre? sa visepresident Tom Orbe ved lanseringen. Svaret var FX45, en sportsbil med praktiske egenskaper som en SUV. Den er laget med tanke på dem som ønsker sportsbilens muskler pakket inn i en rommelig familiebil.
Bilen har rikelig med plass for hele familien med full oppakking. Den har store hjul for optimalt veigrep. Det store bagasjerommet inneholder et praktisk uttrekkbart gulv som letter innlasting av bagasje. Bakluken er delt av samme årsak.
Den store Infiniti-grillen gir FX45 et sporty utseende. Taket er av glass for å gi rikelig med lys til interiøret, men det har automatisk solavskjerming for at ikke lyset skal bli for intenst.
Luksuriøst
Interiøret er i luksuriøst lær og aluminium, og førermiljøet innbefatter tiltbart ratt, alle viktige instrumenter og en LCD-skjerm med alle tenkelige funksjoner. Deriblant, selvsagt Internett-tilgang og navigasjonssystem. Baksetepassasjerene kan hygge seg med DVD-spiller og videospill. I tillegg er bilen utstyrt med flaskekjølere som sørger for iskaldt drikke på varme dager.
Når det gjelder ytelser er Infiniti FX45 mer lik en luksus-sedan enn en SUV. Vi satte oss som mål at bilen skulle ha ytelser på linje med BMWs 7-serie, Lexus GS430 og våre egne luksus-sedaner, sier Orbe. En spesialtrimmet 32-ventilers V8er på 4,5 liter gir bilen 300 hestekrefter og et solid dreiemoment. Kreftene overføres via en 5-trinns automatkasse med manuell overstyring.
Ikke utpreget off-road
Den uavhengige hjulopphengningen er tilpasset alle typer veier. Men Infiniti innrømmer at bilens off-road egenskaper ikke er prioritert. I stedet har vi gitt den optimal stabilitet og topp ytelser på regn-, snø- og grusbelagte veier, sier Orbe.
Konseptbilen vi fikk se i Detroit var utstyrt med 20-tommers hjul med solide 285/50 R20 dekk, nok til å gi den store bilen solid veigrep og et aggressivt utseende.
Og om interessen for crossover-biler tar av i samme skala som produsentene legger opp til, er det ikke usannsynlig at noe i likhet av Infiniti FX45 en dag kommer på markedet. Mon tro om denne bølgen også kommer til Europa en vakker dag? Neppe, for bensinprisene våre er ikke spesielt tilpasset tørste V8ere. I så fall kunne kanskje en turbodiesel-variant være løsningen!
BILDER:
Stort bilde forfra
Stort bilde skrå forfra
Stort bilde skrå bakfra
Stort bilde fra siden
Stort bilde ovenfra
Stort bilde av interiør
Stort bilde av frontlykt
Stort bilde av bagasjerom
Av Terje Ringen – bilnorge.no