-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Møller Bil Jessheim:
Bruktbilsjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Harald A. Møller AS:
Serviceingeniør
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Møller Bil Egersund:
Nybilselger
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Ayvens Norge AS:
Salgskonsulent
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
Velkjent nykommer
Fiat Croma var et vanlig syn på norske veier på åttitallet. Nå er den tilbake – men nykommeren er ikke helt ny.
Croma har vært fraværende fra det norske markedet i mange år. Nå er den tilbake sammen med ny norsk importør i Drammen, men det er ikke akkurat noen fersking vi har med å gjøre.
Den debuterte så tidlig som under Genève-utstillingen i 2005, og fikk en ansiktsløfting høsten 2007. Likevel er det ikke mulig å peke på konkrete punkter hvor det er åpenbart at bilen har levd en stund.
Riktignok ville nok dashbordet og midtkonsollen hatt et mer «moderne» utseende hvis bilen var konstruert det seneste året. Funksjonen og oversikten i førermiljøet er det ingen grunn til å klage på, og instrumentene er meget lettleste.
Det er ukomplisert å finne en akseptabel kjørestilling, men de mest langbente blant oss skulle gjerne hatt mer lengderegulering på rattet.
Det er god innvendig takhøyde, og dette kan utnyttes til å «pumpe» seg opp og lengre vekk fra rattet. Stoffsetene gir akseptabel lårstøtte, mens sidestøtten i ryggen kunne vært bedre.
Dieselmotorer
Croma leveres her hjemme med to alternative motorer, begge 1,9-liters diesel. Minstemann, som vi kjører her, byr på 120 hk og manuell gearkasse, mens den største er 90.000 kroner dyrere og har en ytelse på 150 hk kombinert med automat.
De 120 hestene er kombinert med en sekstrinns gearkasse med høy utveksling, noe som betyr lave turtall ved landeveiskjøring, og tilhørende lavt forbruk og behagelig støynivå – men du sitter ikke akkurat med en rakett mellom hendene.
Gearsjaltingen er meget fast og presis. Hjuloppheng og fjæring er lagt mer i komfortabel enn i sportslig retning, noe som også understrekes av at styringen ikke er blant de mest kontante i klassen.
Godt utrustet
Den norske importøren tar inn Croma uten det doble gulvet som kan leveres til bagasjerommet.
Fordelen er at innvendig høyde er meget god, med tilhørende solid volum, mens ulempen er at gulvet ikke blir flatt når bakseteryggen legges ned. Høydeforskjellen er hele 18 cm.
Utstyrsnivået er imponerende, standardutstyret omfatter sju kollisjonsputer, bi-xenonlys, cruise-control, ESP, lyktespylere, to-sone klimaanlegg, Bluetooth, alufelger, tåkelys og takrail. Du kan også plugge MP3-spilleren din rett inn i USB-porten i midtkonsollen.
I annonser og brosjyrer benytter Fiat-importøren betegnelsen MPV om Croma, men vær klar over at den har lite med flerbruksbil å gjøre. Her handler det om en helt vanlig stasjonsvogn både i karosseriform og innhold.
Konkurrenter: Ford Mondeo, VW Passat, Toyota Avensis, Opel Insignia, Mazda6.
+
Lettkjørt stasjonsvogn med nøysom motor.
-
Høydeforskjell i bagasjerommet når bakseteryggen legges ned.