-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Kundekampen på verkstedet
Ford-forhandler Haugesund Auto jobber det de kan for å beholde kundene på verkstedet lengts mulig.
Fra venstre: Servicemarkedssjef Hanne Reimers, Ernst Ekornseter, Janne Solberg og Sigmund Nesvik i Haugesund Auto.
Administrerende direktør Sigmund Nesvik er levende opptatt av at hans bedrift Haugesund Auto skal beholde Ford-kundene lengst mulig. Ofte forsvinner biler eldre enn tre fire år til frittstående verksteder. Det mener Nesvik at man må gjøre noe med.
- Vi må forelenge lojaliteten, sier han. Det er ingen grunn til at eiere av eldre biler skal la andre jobbe på bilen. Vi er best på Ford. Vi er ikke dyrere, så mye handler om å avlive myter.
Nesvik har engasjert seg på servicesiden innen forhandlerforening. Han mener at det å ha fornøyde verkstedkunder er alfa og omega for en bilforhandler.
- Verkstedet skal produsere fornøyde kunder, sier han.
En av de store utfordringer er å tilrettelegge verksteddriften til kundens behov og ønsker.
- Det er kundene som har makten. Det som ofte er det ideelle for oss– er ikke like praktisk for kunden. Ta dette med innlevering av biler. Det hadde jo vært best om innlevering kunne fordeles over flere timer slik at ikke alle kunder kom samtidig, sier Nesvik.
Den ideelle verden stemmer ikke alltid med den praktiske.
- Våre kunder vil i hovedsak levere bilen før de går på jobben og hente den etter arbeidstid. Da kommer kundene ofte innenfor en kort tidsperiode. Det må vi bare akseptere og ha kapasitet deretter. Vi kan gjerne snakke om at alt ville bli så mye bedre om det kom en kunde hvert kvarter, men det er ikke slik verden er, sier bilforhandleren.
Haugesund Auto har gode erfaringer med en blanding av kvinner og menn som fronter kundene på verkstedet.
- Den tid er forbi da den beste mekanikeren alltid skulle bli kundeveileder. Det er på mange måter to helt forskjellige yrker. Det er ikke nødvendig å kunne alt om bil for fungere strålende som kundeveileder. Akkurat like lite som man trenger å være menneskekjenner for å skru på bil.
Det er nok av de som kjemper om å få reparere bil. Direktør Nesvik har reflektert over hvem som er merkeforhandlernes største konkurrenter:
- De små lokale verkstedene, sier han.
- Det er flere grunner til at bileierne velger andre fremfor oss. Det er klart pris er viktig. Det er en myte at merkeforhandlere er dyrere. Den myten er vanskelig å avlive. Jeg tror derfor på den prisgaranti Ford har innført.
Hittil har ikke en eneste kunde kommet til oss og slått i bordet med at de har fått tilbud om lavere pris på et annet verksted. Men de vet at vi har en slik garanti og at vi derfor ikke kan være dyrere, sier Nesvik.