Per Håvard Fredrikstads VW Boble 1303 S fikk skipsreder Petter Sundt bygd om til Porsche.

Møt dem på Oslo Motor Show:

Cruiser inn fra Hadeland

Når Hadeland Cruisers kommer til Oslo Motor Show er det ikke bare for å vise fram flotte biler med tung historie, men her skal publikum aktiviseres i pluggskiftkonkurranse på en V8-er, på tid.

Publisert Sist oppdatert

– Vi kommer med tre biler, så bruker vi resten av plassen til forskjellige publikumsaktiviteter.

Jan Olav Kristiansen fronter Hadeland Cruisers, en blandet forsamling av langt over gjennomsnitt motorinteresserte.

– Vi prøver å være så inkluderende som mulig og er ikke merkestyrt. Du kommer med det du har og har du ikke bil så er du likevel velkommen. Her rekrutteres både unge som voksne og klubben nærmer seg 50 medlemmer. I sommersesongen møtes vi hver uke og veksler mellom klubbmøte og cruising. På vinteren samles vi annenhver uke.

Kristine Haga Sagstuen og hennes knallrøde og dypt svart Mercury Monterey som ble tatt ny til Norge i 1956.

– Skravla går uansett og kaffemaskinen får kjørt seg, kommer det kjapt fra Kristine Haga Sagstuen.

– Vi har tenkt at standen vår skal være både for unge og for barn for å vise bredden i aktiviteten vår. Derfor er plan A å arrangere pluggskiftkonkurranse på en V8-er, på tid, fortsetter Sagstuen.

– Jeg har et ekstra panser til en 1957 Plymouth liggende. På det skal males en vei som går innover og et skilt viser vei til Hadeland Cruisers. Dette sammen med en tråbil blir til en fotovegg hvor de minste kan klatre og foreldrene ta bilder.

Kristine Haga Sagstuen stiller på OMS med en knallrød og dyp svart Mercury Monterey. Bilen ble kjøpt ny i Norge i 1956.

- Bilen har en morsom historie. Broren min som har helrestauret bilen fant den igjen i 2018. Samtidig som han begynte å pusse den opp begynte jeg å skrive bilens historie. Jeg har nå funnet 45 eiere – og har snakket med alle som lever. Det er nå blitt til ei hel bok, sier Kristine, som i tillegg har en 1958 Plymouth og en 1957 Mercury Turnpike.

- Joda, jeg har hatt mange biler, flere Volvoer, Amazon, PV, flere Toyota Crown, 1931 Hot Rod har jeg også hatt.

Marcus Hansen stiller med 1971 Plymouth Road Runner.

 – Bilen kjøpte jeg omtrent som den er, men har kostet på motor og girkasse, frisket opp lakken og tatt ut litt mer effekt. Den har en 383 Big Block ytende 450 hk. Kjører litt nå og da med den. Vært med på Grensetreffet i Halden. Og selvfølgelig 4. juli i Lillestrøm. Har også to Plymouth Valiant, så det går i Plymouth. At Chrysler knapt eksisterer kan de skylde seg selv, kommer det tydelig fra Hansen.

Tidligere handlet Hansens billiv om BMW og Mercedes-Benz, nå kun om amerikansk bilkultur.

Marcus Hansen stiller med 1971 Plymouth Road Runner.

– Jeg er overbevist om at amerikaner er tingen. Både stor og liten amerikaner. Rask amerikaner kan jeg også ha som en 1964 Valiant, dedikert til drag race. Tok lisens i fjor. Satte sammen bilen i vinter og kjørte i Sverige nå i sommer. Neste år skal den på Gardermoen. Til det daglige kjører Hansen Mercedes-Benz Vito og har en Jeep Grand Cherokee som handlevogn.

Per Håvard Fredrikstad deltar med en 1973 VW Boble 1303 S. Men ikke hvilken som helst Boble. Kun karosseriet har Boble-historie, og knapt nok det etter forlengelse på 12 cm for å få plass til motor og girkasse fra Porsche.

Fredrikstad haler fram en tykk ringperm med dokumentasjon av hele bilens historie. For dette er folkevogna skipsreder Petter C.G. Sundt eide fra 1980 til 2002 og brukte en formue på å bygge om til kamuflert Porsche. Per Håvard lirker fram Sundts originale vognkort. Der står Sundt titulert som gründer.

– I permen er bilag på hundretusener av brukte kroner, sier eieren.

– Min historie til bilen startet oppe på Hedemarken i 1984, på Alf Rønnings Porsche-verksted. Jeg har hatt mange 911, og skulle ha noen deler. Og der stod denne bilen. 550 timer a kr. 130,- per time hadde verkstedet brukt på å bygge den. Der og sa slo det meg at denne bilen må jeg en gang forsøke å få tak.

Per Håvard Fredrikstads VW Boble 1303 S fikk skipsreder Petter Sundt bygd om til Porsche.

Etter den svært bilinteresserte skipsrederens eiertid havnet Porsche-Bobla i Mo i Rana hvor den ble restaurert tilbake til Boble-form. Fredriksen kjøpte den av en kar i Vestfold.

Et blikk inn i Sundt-bilen bekrefter antakelsen om a det meste skal være perfekt i Fredrikstads biler.

– Å bygge en slik bil i dag vil koste minst 1,6 mill, og du får igjen halvparten ved salg. Nå har jeg hatt den i snart fem år. I fjor ble bilen godkjent med helbur for buret som stod der var ikke godkjent. Alt i bilen er fra Porsche bortsett fra karosseriet. El-setene kommer fra Porsche Cayman, for- og bakstilling og bremser fra 930 turbo. Den opprinnelige motoren var kjørt i filler, så nå sitter det en 3,6 liter (260 hk) som driver hjulene via en Porsche 915 fem-trinns kasse.

Av de 89 bilene Fredrikstad har eid opp gjennom årene inkludert 37 BMW, har det ikke vært mange Bobler. Men fart har det vært over mange av dem. Nylig solgte han en 100 prosent strøken Escort RS 2000.

Hadeland Cruisers holder til i E-hallen.

Powered by Labrador CMS