-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Møller Bil Trondheim:
Nybilselger Audi
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker BYD - RSA BIL Oslo
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Regionssjef - MG
-
Subaru Norge AS:
Forhandleransvarlig - Salgssjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
MEKO Norway AS:
Leder for MEKO Academy (tidligere Promeister Academy)
-
RN Norge:
Head of Sales
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sulland Elverum:
Daglig Leder
-
RSA:
Salgs- og markedskoordinator
-
Berg Auto AS:
Dele- og lagerleder / Delesjef
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Karihaugen
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
Team Verksted AS:
Plassjef Trondheim
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Scania:
Verksmester/teknisk leder
-
Bertel O. Steen AS:
Salgssjef Mercedes-Benz Minibuss
-
Jensen & Scheele AS:
Plassjef, Jensen & Scheele
-
Jensen & Scheele Bil AS:
Bruktbilansvarlig, Jensen & Scheele
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
-
Toyota Asker og Bærum avdeling Rud:
Salgskonsulent nybil
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Werksta Norway AS:
Kundemottaker og Takserer
-
Ragn-Sells Autoparts AS:
Selger proffmarked
Volkswagen Eos
Volkswagen Eos
Volkswagen Eos, med navn etter en gresk gudinne, har en tredelt takløsning som er konstruert av Webasto-firmaet Open Air Systems. I løpet av 25 sekunder glir de tre delene pent og pyntelig ned i koffertrommet – men bilen må stå stille, du kan ikke kjøre taket mens bilen beveger seg. I tillegg til at konstruksjonen fremstår som mer stabil og fast i fisken enn på Astra, får du en bonus med på kjøpet: Den delen av taket som befinner seg over forsetene er laget av glass, og ved å trykke på en separat knapp åpner det seg som en takluke. Genialt med tanke på lys- og romfølelse, men likevel er det ikke dette som er hovedgrunnen til at førerplassen i Eos virker mer luftig. Det er rett og slett avstanden frem til speil og frontrute som gir en mer rommelig følelse enn i Astra.
Førermiljøet ellers er identisk med Golf, skiller seg bare ut med egne ventilasjonsdyser og dørpaneler. Det utvendige utseendet er trukket i meget forsiktig retning vekk fra Golf, med egne frontlykter og kromgrill fra Jetta.
De som henvises til baksetet opplever en mer komfortabel hverdag her enn i Astra TwinTop. Selv om målebåndet ikke viser så stor forskjell, er både benplassen og takhøyden i praksis såpass tilfredsstillende at det går an for personer under 170 cm å sitte i baksetet over lengre tid. Bagasjevolumet er i utgangspunktet 60 liter mindre enn i TwinTop, men taket stjeler ikke så mye av plassen, så med taket foldet ned bak setene er koffertvolumet identisk i de to konkurrentene – forskjellen er større høyde og mindre bredde i Eos.
FSI-motoren med 150 hester byr på fraspark og bunndrag nok til å gi ekvipasjen en fartsfølelse som er fullt ut tilfredsstillende, men hvis rask akselerasjon står høyt på ønskelisten må du plusse på nesten 90 tusenlapper for å hente hjem turbomotoren med 200 hk. Da senker du tiden fra null til 100-merket med nøyaktig 2 sekunder.
Kjøreegenskapene burde være på høyde med hva vi opplever i Golf, ettersom den kompetente Golf-plattformen ikke bare er spritet opp med et bakhjulsoppheng som er kopiert fra Passat, men den har også fått bredere sporvidde – henholdsvis 1 cm foran og 2 cm bak. I praksis merkes det imidlertid at karosseriet er en smule mer fleksibelt når taket er fjernet, men den største forskjellen i forhold til Astra TwinTop (med sportschassis og 17-tommere) ligger i at vår testbil har normalchassis og står på en mindre sportslig hjuldimensjon, altså noe bedre kjørekomfort i vår test-Eos. At Eos veier 50 kg mindre enn Astra samtidig som den er både litt smalere og kortere, skulle ikke påvirke kjørefølelsen i nevneverdig grad, men i praksis oppleves Eos som en nettere og lettere bil å håndtere.
VW Eos
FØREMILJØ
Velfungerende og oversiktlig. Gode seter.
PLASS
Best bakseteplass av de to. Noe upraktisk bagasjerom når taket er nede.
KOMFORT
Fin fjærings- og kjørekomfort, akseptabelt støynivå.
KJØREEGENSKAPER
Kompetent hjuloppheng, presis styring. Henger ikke helt med Astras IDS-chassis.
YTELSER OG FORBRUK
Kvikk nok, lavest forbruk.
SIKKERHET
Fire kollisjonsputer, hvorav to er kombinert for side- og hode.
PRIS OG UTSTYR
Ikke gunstigste basisprisen. Høyt utstyrsnivå.
Poengene gjelder kun for denne testen og kan ikke overføres til andre tester.
LES MER:
- Opel Astra TwinTop
- Konklusjon
- Tekniske data