-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Møller Bil Fellesfunksjoner avd. Logistikk:
Takserer brukte biler
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Serviceleder / Kundemottaker
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Logistikkmedarbeider
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
AutoMester AS:
Kjedekonsulent
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Kristiansand
-
Team Verksted AS:
Delelagersjef Team Verksted Ålesund
-
DNB Bank ASA Norway Branch:
Sales Manager - Vestfold, Telemark/Buskerud
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør / Oppretter
-
Man Truck & Bus Norge AS:
Selger lastebil
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Moss To-Takt AS:
Bilmekaniker / tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Asker og Bærum:
Bilmekaniker/tekniker
-
Autoringen Ski AS:
Plassjef – Autoringen Ski
-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Jaguars eks-type
Det er mulig det er en god idé, et firma som eies av Ford har sikkert gjennomført vegg-til-vegg analyser og funnet ut at dette er topp. Derfor skal den nye lille Jaguaren hete X-Type. Den debuterer 1. november og skal i salg til sommeren.

Nå er det kanskje galt å kalle dette en presentasjon – snik-forhåndsglimt-lansering passer kanskje bedre. Tekniske detaljer har vi ikke møtt i denne omgangen, for eksempel er det enda et åpent spørsmål hvilken Ford-plattform den er bygget på, og hvor mange Ford-biter som ligger skjult under det Geoff Lawson-tegnede skallet. Lawson døde da prosjektet var nesten ferdig, så Ian Callum – etterfølgeren – har bare trukket noen siste linjer. det er ikke vanskelig å se at dette slekter på S.
Hva vi derimot er blitt fortalt er for det første at motorene er V6-utgavene som heter AJ-V6 og som brukes i S-modellene. Dessuten hører vi at denne bilen av en eller annen grunn skal få firehjulstrekk som standard. Det kan selvfølgelig bety at konstruktørene har tatt bort en del av de kunstige kjøreegenskapene representert ved elektronisk spin kontroll og stabilitetskontroll og hva det er alt sammen, men det er kanskje å håpe på for meget? Dette er jo tross alt en bil som skal appellere til massene - Jaguar regner med å doble salget når denne kommer i siget, til rett i underkant av 200.000 biler årlig.
Nisjen den skal inn i er befolket av tyskere, C-Klasse, 3-serie og A4. Felles for disse konkurrentene er at modellnavnene er såpass enkle at den typiske kunden nok er i stand til både å huske det og uttale det. Men allikevel å kalle den X! Eks-Jagen min? Jaguaren er det eksen som har – nei jeg mener X-Jagen er det hun som har. Men det er klart, XJ eller XK er alt for vanskelig å huske.
Det er klart at denne nye modellen føyer seg pent inn i rekken av eksklusive modeller fra Fords Premier Car gruppe. Volvo i bånn, Aston på topp og litt Jaguar og Lincoln og slik innimellom. Med det trykket Jaguar etter hvert har opparbeidet, er det liten grunn til å tvile på at designerne og ingeniørene ved det imponerende Whitley Engineering Centre har lykkes igjen.
BILDER:
Stort bilde forfra
Stort bilde bakfra
Stort bilde ovenfra
Stort bilde av interiør
Stort bilde av Jaguar familien
Av Jon Winding-Sørensen – Bilnorge.no