-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Sulland Auto Harstad:
Servicemarkedsleder
-
Fremtind:
Avdelingsleder Takst Motor
-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS, avd. Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Mazdas fremtid på norske veier
Mazda arrangerer i disse dager en internasjonal pressekonferanse om fremtidsteknologi. Arena er Groruddalen, Oslo, Norway.
Det er samarbeidet med organisasjonen Hy-Nor som medfører at Mazda nå inviterer europeisk presse til Oslo. Og årsaken er enkel – Norge er eneste land utenfor Japan hvor det er mulig å fylle tanken på en hydrogenbil i full offentlighet.
Nylig åpnet Statoil sin nye stasjon på Økern i Oslo, og her er hydrogenpumper på plass. Tilsvarende anlegg finnes også i Drammen, Grenland og Stavanger mens flere byer på sør- og vestland er på planleggingsstadiet.
Og hydrogen er en viktig del av Mazdas fremtid. Deres rotasjonsmotorer lar seg nemlig relativt enkelt konvertere til å kjøres på hydrogen som alternativ til bensin.
Fra Japan til Norge
Mazdas første modell er basert på RX-8 og ble lansert i 2004. Siden 2006 har den blitt tilbudt på utleiemarkedet i Japan, og nå er turen kommet til Norge.
Her kan du lease en bil for kr 16.000 per måned, og da kjører du sportsbil i kollektivfeltet og passerer gratis gjennom bomringen med ren samvittighet.
Utseendemessig og i interiøret er ”RX-8 Hydrogen RE HyNor” ganske lik en vanlig RX-8. Den har plass til fire personer, men egner seg dårlig til lange turer siden bagasjerommet er okkupert av en stor gasstank som rommer 105 liter, tilsvarende 2,7 kg hydrogen.
Det gir bilen en utslippsfri rekkevidde på ca 100 km, mens en 5-liters bensintank sørger for 45 kilometer ekstra kjøring. Bilen har arvet et sportslig chassis fra RX-8, men effekten er tunet ned til 109 hk, enten du fyrer med hydrogen eller bensin.
GÅ TIL MILJØ OG BIL-SIDENE VÅRE
Familiebil
Andre skudd på stammen er Premacy Hydrogen RE Hybrid, basert på Mazda5 som den heter på våre breddegrader.
Her er rotasjonsmotoren den samme, men supplert med en elektrisk motor og litium-ion batteripakke. Til sammen gir dette en effekt på 150 hk og et dreiemoment på 350 Nm.
En hydrogentank på hele 150 liter kombinert med en bensintank på 25 liter, gir kjørelengde på hhv. 200 pluss 400 kilometer. Den store hydrogentanken får plass der tredje seterad normalt sitter, slik at bilen fortsatt har et bagasjerom og plass til fem personer.
Mazda starter utleie av denne i Japan i disse dager, men den ”store” bensintanken gjør at den ikke aksepteres som hydrogenbil med avgiftsfritak i Norge.
Den første Mazda hydrogenbilen kom til Norge i fjor høst
Pionerer
Vi er blant de første journalister som har kjørt begge bilene på norsk jord.
RX-utgaven kjennes som en litt slapp utgave av sportsbilen den er basert på mens Premacy-utgaven har et relativt høyt støynivå når den kjøres på hydrogen, noe som ble kraftig redusert da vi switchet til bensin. På begge bilene skjer det via en knapp på dashbordet.
De som ønsker å være i front med ny teknologi, har nå en glimrende anledning til å skaffe seg en morsom fireseter som gir fordeler på linje med en elbil. Selv om leieprisen på kr 16.000 per måned kan virke stiv, er kostnadene ved å tanke hydrogen på nivå med bensinpriser.
Mazda har klare strategier for å bidra til en renere fremtid, noe du snart kan lese mer om her på BilNorge.no