-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
Andreas Bakkerud: Årets Bilsportutøver 2019
Rallycrossføreren Andreas Bakkerud (28) er kåret til Årets Bilsportutøver av Norges Bilsportforbund. Han var ikke selv tilstede under forbundets premiegalla på lørdag, men hyllesten fra rundt 700 feststemte bilsportvenner viste at han er svært populære utøver.
Andreas Bakkerud, fra NMK Bergen, tok VM-sølv i toppklassen Supercar i rallycross-VM i år. Det var med minste mulige margin han tapte gullkampen for svenske Timmy Hansen.
De to endte på lik poengsum, etter en nervepirrende finale i siste runde i Sør-Afrika. Men svensken gikk foran med flere enkeltseire.
Årets verdensmesterskap ble kjørt over ti runder, og Bakkerud var med i tetkampen mer eller mindre gjennom hele sesongen. Han vant runden i Canada, og var på pallen i ytterligere fem av løpene.
– Det er stort for meg å få en slik hederspris. Det viser at flere setter pris på den jobben og innsatsen man legger ned i løpet av en sesong. Dette er stort for meg, og jeg er svært takknemlig, sier Andreas Bakkerud. Han er selv i Abu Dhabi i anledning helgens Formel 1-løp. Der har han viktige møter og planlegger for neste års sesong.
Andreas Bakkerud har tilhørt den ypperste eliten i rallycross i en årrekke. Han tok sin første EM-bronse i 2010 i klasen som da het Divisjon 1A.
Sin første EM-tittel i rallycross tok han 2011, i klassen Super1600. Det gjorde at han også det året ble kåret til Årets Bilsportutøver i Norge. I 2012 forsvarte han sin EM-tittel i samme klasse.
Fra 2013 har han kjørt i toppklassen Supercar. Første året endte han på 4. plass i EM i en Citroën. Fra 2014 ble det VM-status i rallycross, og Bakkerud var også der med i toppen. Det ble femteplass i første sesong før det ble 4.plass, kun to poeng fra bronse året etter.
I 2016 kom første VM-medalje i toppklassen. Bakkerud tok bronse, ett poeng fra sølvet. 2017 ble hans siste sesong med Ford, og det endte med en 6. plass sammenlagt.
I fjor kjørte han Audi, og det endte med bronse i VM. Også i år har han kjørt Audi og det endte altså med sølv etter en fantastisk spennende avslutningsrunde i Sør-Afrika der Bakkerud tapte gullkampen med absolutt minst mulige margin.
Andreas Bakkerud er en del av det norske landslaget Team Norway, og han i en årrekke vært en del av talentutviklingsprogrammet i Norges Bilsportforbund.
Norges Bilsportforbund innførte kåringen av «Årets Bilsportutøver» (bilsportens Kongepokal) i 1988, og følgende kåringer er foretatt:
- Bjørn Skogstad (1988)
- Harald Huysman (1989)
- Liv Berstad (1990)
- Martin Schanche (1991 og 1995)
- Roar Vannebo (1992)
- Ludvig Hunsbedt (1993 og 1997)
- Tommy Rustad (1994 og 2000)
- Eivind Opland (1996 og 1998)
- Henning Solberg (1999)
- Petter Solberg (1999, 2001, 2002, 2003 og 2014)
- Harald Sachweh (2004)
- Anders Krohn (2005 og 2008)
- Frode Holte (2006)
- Mads Østberg (2007)
- Mats Lysen (2009)
- Sverre Isachsen (2010 og 2011)
- Andreas Bakkerud (2011 og 2019)
- Lars Øivind Enerberg (2011)
- Andreas Mikkelsen og Ola Fløene (2012)
- Emil Antonsen (2013)
- Fredric Aasbø (2015)
- Andreas Mikkelsen og Anders Jæger (2016)
- Dennis Olsen (2017)
- Christian Krognes (2018)