-
Xpeng Motors (Norway) AS:
Customer Experience Manager
-
Helios Auto AS:
Support-medarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Nokian Dekk AS:
Regionsansvarlig/selger – Innlandet
-
Nesbyen Auto AS:
Daglig leder - Nesbyen Auto
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
AutoriaGruppen:
Salgssjef bruktbil
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Alfie Bilskade AS:
Biloppretter
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
S. Rødsten Bilforretning AS:
Bilmekaniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Orkanger
-
Bilia Insignia:
Salgsdirektør, Bilia Insignia
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss, Lørenskog:
Mekaniker
-
Team Verksted AS:
Kundemottaker
-
Birger N. Haug AS:
Teknisk Leder
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling

Tysk biltoppmøte: Stor skepsis til EUs 2035-mål
Tross uenighet mellom koalisjonspartnerne ble ikke helt enige om en tydelig felles posisjon angående utfasingen av forbrenningsmotorer innen 2035, men kommer til å styrke støtten til elbiler.
Torsdag ble det trommet sammen til et «Bil-toppmøte» i Berlin, ledet av forbundskansler Friedrich Merz.
Sentrale representanter fra regjeringen, bilindustrien, og fagforeninger diskuterte fremtiden for forbrenningsmotoren og insentiver for elbiler.
Intern uenighet
Det er betydelig uenighet mellom koalisjonspartnerne CDU/CSU og SPD angående den planlagte EU-utfasingen av forbrenningsmotorer innen 2035, der kansler Merz (CDU), klart avviser en slik «hard utfasning».
På sin side er visekansler og finansminister Lars Klingbeil (SPD), mer nyansert, og nøyer seg med å slå fast at men vil komme frem til en felles posisjon før nyttår.
Bilindustriledere, som VW-sjef Oliver Blume og Mercedes-sjef Ola Källenius, mener at nullutslippsmålet for 2035 er uoppnåelig og krever mer tid og fleksibilitet i reguleringene, inkludert for ladbare hybrider (PHEV) og såkalte elbiler med forbrenningsmotorer som rekkeviddeforlengere (EREV).
Den tyske regjeringen planlegger imidlertid nye kjøpsinsentiver for elbiler på tre milliarder euro (ca. 35 milliarder kroner), rettet mot husholdninger med lave og middels inntekter og støtter også en gjennomgang av EUs flåtemål for å skape et mer innovasjonsfremmende rammeverk.
Målet fremover er å sikre at Tyskland, som Europas største bilprodusent, raskt utvikler en felles posisjon som kan påvirke EUs fremtidige klimareguleringer.

Tapt konkurransekraft
Torsdag, i forkant av toppmøtet, skrev tyske Handelsblatt uten omsvøp at tysk bilindustri taper i konkurransen i alle viktige markeder.
Dermed var bakteppet på plass foran møtet samme dag.
Volkswagen, BMW og Mercedes har til sammen solgt 6,9 millioner kjøretøy i sine tre viktigste markeder Kina, USA og Europa i løpet av årets første 8 måneder. Det er vel 5 % mindre enn for bare to år siden.
Samtidig har bilsalget økt med 6 % i de samme markedene.