-
Tromsø Billakkering AS:
Bilskadereparatør
-
Bilplaneten AS:
Mekaniker / Teknisk leder
-
Snap Drive Bergen:
Mekaniker
-
Viking Kontroll AS:
Teknisk kontrollør
-
Busland:
Oppretter / lakkerer til bussverksted på Ski
-
Per Sigtun AS:
Selger / Kundeansvarlig
-
Bilia Norge AS:
Regionsjef Servicemarked, BMW & Mini
-
Bilia Skøyen:
Servicemarkedssjef, Bilia Skøyen
-
Snap Drive Åneby:
Mekaniker
-
Werksta Norge:
Kundemottaker / Takserer
-
Snap Drive:
Bilmekaniker / stedfortredende teamleder
-
Polestar:
Ettermarkedsleder | Norge
-
Solid Försäkring:
Selger Bilgaranti
-
Bilia X:
Regiondirektør XPENG i Bilia
-
Bertel O. Steen:
Commercial Incentive Manager
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger – RSA BIL Arendal
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Elverum
-
Snap Drive:
Mekaniker
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent til Norges største B2B bilauksjon
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
RSA Bil Drammen:
Servicemarkedssjef - RSA Bil Drammen
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
Gjennombrudd hos Daimler
Daimler AG har oppnådd et gjennombrudd innen batteriteknologi. Dermed kan mange års forskning fra forbrukerelektronikk for første gang anvendes i bilindustrien.
Li-Ion
Det er litium-ion teknologi Daimler som de første i verden har klart å tilpasse for bruk i biler.
Fordelen med denne batteritypen er at de er svært kompakte og byr på vesentlig høyere ytelser enn konvensjonelle nikkel metallhydrid batterier.
I tillegg er de mer fleksible med hensyn til lading, har lenger levetid og høy pålitelighet – også i kalde omgivelser. Og det siste er en klar fordel for anvendelse i biler.
Bak gjennombruddet ligger det årevis med forskning og 25 registrerte patenter. Allerede neste år vil teknologien være på plass i en serieprodusert Mercedes-Benz S400 BlueHybrid. At Mercedes starter på øverste trinn, skyldes nok at teknologien foreløpig er relativt kostbar.
Utfordrer Lexus
Den nye S-Klasse-modellen blir en direkte utfordrer til Lexus LS600h. S400 BlueHybrid skal klare seg med et snittforbruk på 0,79 liter på mila, tilsvarende et CO2-utslipp på 190 g/km hvilket er svært anstendig for en fullvoksen luksussedan.
Lexusen har til sammenligning et forbruk på 0,93 l/mil tilsvarende et utslipp på 219 g/km.
S400 BlueHybrid har en samlet effekt på 299 (394) hk og et maks dreiemoment på 375 (520) Nm. Dermed klarer den 0-100 km/t på 7,3 (6,3) sekunder mens toppfarten er elektronisk begrenset til 250 (250) km/t. (I fall du lurer – det er tallene for LS600h som står i parentes).
I Bil nummer 4 som ankommer våre abonnenter i disse dager og bladkiosken neste uke, kan du blant mye annet spennende lese en sammenligningstest av Lexus LS600h og Mercedes S320 CDI. Det er for øvrig svært mange spenstige biler i denne utgaven av Norges mest leste bilblad.