-
Team Verksted AS:
Varebil og lastebil mekaniker
-
Team Verksted AS:
Lakkerer Trondheim
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS:
Mekaniker
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Carstore:
Salgsleder
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilmekaniker/PPK-kontrollør
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Møller Bil Hvam:
Nybilselger Volkswagen personbil
-
Norsk Scania:
Selger Scania Bruktbil
-
Norsk Scania:
Lastebil Utleiekonsulent
-
Toyota Haugesund AS:
Ettermarkedsleder
-
BMW Group Norge:
BMW Technical Support Expert
-
RSA Bil Drammen:
Bilpleier - RSA Bil Drammen
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
BilXtra Skøyen:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
Menn dropper bilbelte i baksetet
Åtte av ti sier at de alltid bruker bilbelte i baksetet, viser en ny undersøkelse. Men menn slurver.
26 prosent av mennene sier at de aldri, sjelden eller bare av og til tar på bilbeltet når de sitter i baksetet. 13 prosent av kvinnene svarer det samme.
Det viser en undersøkelse YouGov har gjort for If Skadeforsikring.
– Noen menn føler seg kanskje litt udødelige og tenker nok lite på at en frontkollisjon i 50 km/t uten sikkerhetsbelte tilsvarer et fall på ti meter. I 90 km/t har fallet blitt mer enn tre ganger så langt, sier assisterende informasjonsdirektør Emma Elisabeth Vennesland i If Skadeforsikring.
Halvparten skylder på gammel vane som årsak til at de ikke bruker belte.
– Januar er ikke for sent for nyttårsforsetter. Bruken av bilbelte foran i bilen er allerede godt innarbeidet. De gode vanene bør gjelde i baksetet også, sier Vennesland.
Flere bruker belte
Selv om en del menn slurver i baksetet, viser undersøkelsen at nordmenn flest er blitt flinkere til å bruke bilbelte.
– I 1996 gjorde Transportøkonomisk institutt en undersøkelse som viste at bare 65 prosent av voksne baksetepassasjerer brukte bilbelte. Vår undersøkelse viser dermed en gledelig utvikling, sier rådgivende lege Marit Krohg i If Skadeforsikring.
Hun mener det er grunn til å tro at de gode vanene blir enda mer innarbeidet. I aldersgruppen 18-35 år bruker hele 84 prosent bilbelte i baksetet, viser undersøkelsen.
Bilbeltet beskytter først og fremst mot sammenstøt med bilens interiør og med de som sitter foran. Mange skader seg også ved at de kastes ut av bilen.
– Baksetepassasjerer uten bilbelte får mer alvorlige skader enn de som bruker belte. Uavhengig av bilbeltebruk viser våre tall også at baksetepassasjerer har en noe høyere andel av skader i hode, mage og bryst sammenlignet med skader hos bilførere, sier Krohg.
Statens vegvesen regner bilbelte som det enkleste og mest effektive hjelpemiddel for å redusere antall skadde og drepte i trafikken. Trolig ville 30-40 færre blitt drept i trafikken hvert år hvis alle brukte bilbelte.
Vi påvirkes
Bilbelte ble påbudt for sjåfør og forsetepassasjer i 1975. I 1985 kom baksetet etter. Det var først da myndighetene i 1979 innførte bøter for å kjøre uten, at bilbeltebruken økte markant.
Andre faktorer påvirker også:
– Stadig flere biler får beltepåminner, som varsler med lys eller lyd at beltet ikke er i bruk. En stor svensk undersøkelse viste at i biler uten beltepåminner brukte 82 prosent av førerne bilbelte. Hos de som hadde slik innretning, var beltebruken nesten 100 prosent, sier trafikkforsker Dagfinn Moe ved SINTEF.
Mange bilførere velger å ha påminneren avslått.
Hvis det er flere i bilen, påvirker folk hverandre. Når det er passasjerer i bilen er bilbelteandelen omtrent lik for fører og passasjer i forsetet, viser studier.
– Sannsynligheten for at både fører og forsetepassasjer bruker bilbelte øker når det er en eller to passasjerer i baksetet. Men i baksetet går belteandelen drastisk ned både for voksne og barn når det er tre passasjerer bak, sier Moe.
BILBELTE OG FART:
Å kollidere i 50 km/t uten bilbelte, tilsvarer et fall på 10 meter.
Å kollidere i 70 km/t uten bilbelte, tilsvarer et fall på 19 meter.
Å kollidere i 90 km/t uten bilbelte, tilsvarer et fall på 32 meter.
(Kilde: Statens vegvesen)