-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Volkswagen Møller Bilfinans AS:
Regionsjef
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Turbin-hybrid
En av de mest beundrede bilene på Los Angeles-utstillingen var Capstones CMT 380. Det er hyggelig å kunne si at vi har vært der før.
Capstone er en smart amerikansk produsent av mikroturbiner. Den type motor som – skrev vi allerede i 2001 – er ideell for hybridbiler.
LES: Hybrid med turbin
LES OGSÅ: Nok en hybrid med turbin
Faktisk vil du finne begge referansene over dersom du skriver inn Capstone på fritekst-søket til venstre på denne siden.
Første gang dreide seg om en spennende serie hybridbusser. Den andre beskrev en engelsk S-Max ombygget av Langford – et selskap med røtter i Cosworth og Formel 1.
Mannen bak CMT 380 heter Richard Hilleman. Noen av dere som er flinke til å lese den lille skriften vil kjenne navnet som Creative Director hos Electronic Arts, med andre ord mannen bak en rekke populære videospill.
Nå beveger han seg i den virkelige verden og fikk så stor støtte av Capstone da han kom med planene sine, at konseptbilen faktisk heter Capstone CMT 380.
Det betyr ikke at det i Capstones forretningsplan står noe som helst om å bygge biler, men etter LA-suksessen begynner man faktisk å se på mulighetene for en liten serie.
Det burde ikke by på de største problemene. Selve bilen er i stor grad basert på en av USAs bedre byggesett-biler. GTM-modellen fra Factory Five Racing.
Inn i den har man hentet noe elementær elektronikk, batterier og motorer blant annet, fra hylla, og montert en Capstone C30 mikroturbin et sted den ikke er i veien.
30 kW yter den, og den slår inn når batteriene etter ca. 120 km begynner å bli lave på ladesiden. Den drar da en generator som mater batteriene. Før drivstofftanken, med billig parafin om det er det du bruker, er blitt tom, har du tilbakelagt 800 km uten stopp – hvis ikke DU måtte.
Selve turbinen er en så nydelig konstruksjon at den kunne vises frem på en kunstutstilling. Alt som går rundt er montert på en eneste aksel som henger på luft-lager.
Ikke et eneste smørebehov så langt øyet kan se. Og forbrenningen er så perfekt at her møtes alle krav til Ultra Low Emission uten å behøve å etterbehandle eksosen.
Nå høres ikke 30 kW så veldig alvorlig ut, men når du frigjør det som er lagret i batteriene kan du gjøre 0-100 på 3,9 sekunder og nå en toppfart på 240 km/t.
Dette, koblet sammen, med en fjern lyd av et jetfly, høres forholdsvis uimotståelig ut.
SE VIDEO PÅ YOUTUBE: