-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Første bil i 1905
Få av verdens bilfabrikker kan skryte av mer enn 100 års erfaring med bilutvikling og produksjon.
Skoda ble grunnlagt i 1895 av to herrer ved navn Vaclav Klement og Vaclav Laurin under navnet Laurin & Klement – eller forkortet til L&K. De startet med produksjon av sykler i 1896, og første motorsykkel kom i 1899.
I 1905 lanserte de den første bilen, L&K Voiturette Type 1. Den hadde en tosylindret motor med 7 hk og toppfarten var 40 km/t. Bilen ble en salgssuksess og sikret firmaet en stabil posisjon i det internasjonale bilmarkedet som da var i sin spede barndom.
Senere lanserte L&K en rekke bilmodeller, og bygget under første verdenskrig blant annet ambulanser og militære lastebiler. Tidlig etter første verdenskrig – fra 1920 – kom sivil bilproduksjon i gang igjen og man eksporterte i 1920-årene biler over hele verden – fra Japan til Mexico i tillegg til Europa. Blant annet leverte L&K biler til den japanske keiserfamilien.
Fra 1925 fikk bilene navnet Skoda, etter fusjonering med det store industrikonsernet Skoda som holdt til i tsjekkiske Pfilzen (der pilsener-ølet opprinnelig kommer fra!). Skoda hadde da hele 30 000 ansatte og produserte alt fra hestevogner til maskiner av mange slag, verktøy og stålprodukter i størrelse helt opp til store lokomotiver.
En rekke bilmodeller så dagens lys frem til annen verdenskrig. Under krigen ble produksjonen av biler avbrutt – men kom i gang igjen i 1946. Da ble blant annet 50 nye Skoda personbiler eksportert til Norge ved at representanter for det norske forsvaret hentet bilene på fabrikken og kjørte dem hjem via Tyskland og Danmark.
I 1950-årene ble det solgt flere tusen Skoda-biler i Norge på enklere kjøpetillatelse fordi Norge hadde byttehandel-avtale med østeuropeiske land. Vanlig salg av personbiler var strengt rasjonert her i landet frem til 1. oktober 1960.
Våren 1991 kjøpte Volkswagen-konsernet Skoda-fabrikken av den tsekkiske stat. På det tidspunktet bygde fabrikken 60 000 biler årlig. I 2011, 20 år senere, bygges nærmere 900 000 Skoda-biler i Tsjekkia, Russland og Kina. Fabrikken i Tsjekkia har full produksjon syv dager i uken, den stoppes bare tre og en halv time hver søndag for vedlikehold…