-
Electric byMEDHUS AS:
Detailer / Bilklargjører
-
RSA BIL Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Autoringen AS:
Key Account Manager
-
RSA BIL Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Sulland Bil Drammen:
Daglig Leder
-
Mobile AS:
Forhandlerutvikler servicemarked
-
Mobile AS:
Ambulerende kundemottager
-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Renault Alpine på plass
Den ble ikke noen null-utslippsbil nei, den nye Renault Alpine. Det er helt i orden når den skal feire 50-års dagen til noe så eksplosivt som den opprinnelige A110.
Mange har ventet i lange år på at Alpine-navnet skulle gjenopplives. Etter en mengde falske alarmer har det endelig skjedd. Med en konseptbil som debuterte på Grand Prix banen i Monaco i dag.
A 110-50 er modellnavnet, og det sier alt. Både hva som skal hylles og hvorfor. Og låten den lagde i fyrstedømmet fortalte klart at dette var ikke noen mykracer akkurat. Et stykke baki der ligger det en Vsekser på 3,5 liter som tordner ut 400 hester ved 7.200 omdreininger.
Egentlig er hele bilen er herlig blanding av det to år gamle konseptkarosseriet DeZir og dagens Megane Trophy.
Super-Megane
Under skallet finner vi en forsterket utgave av rørgitterchassiset til MegaTroph, det betyr blant mye annet også parallellogramopphengning, justerbart i en rekke retninger, i alle fire hjørner.
En rekke detaljer, fra pneumatiske jekker rund baut, via en nesten-Formel1-girkasse, til Magneti Marelli motorstyring, sier egentlig: ren racerbil.
Men karosseriformen sier i like stor grad at det er slik vi minnes den opprinnelige A110. Det runde sveipet over taket, lyktene som ligger der og lar luften gli motstandsløst over, og ikke minst blåfargen, som helt klart minner om den opprinnelige Alpine-blå, er med på å skape litt mimring. Jeg går også med på at de to ganger to halve led-sirklene i fronten kan illudere tåkelysene fra rallyutgaven i 1962.
Den gamle A 110 var imidlertid ikke akkurat noen baneracer, selv om den gjorde det vanvittig skarpt i de tøffeste rallies.
Et forvarsel?
Saksedørene skaper et ganske virkningsfullt skuespill, og den store, justerbare vingen bak er også med på å gi den et dramatisk preg. Hele to tredeler av bilens marktrykk kommer fra den, resten produseres under bilen.
Dette er en kompakt bil som måler 433 x 196 x 123 cm, med samme akselavstand som Megane 2625 med mer. 880 kg er en slik verdi jeg elsker å notere. En bensintank på 30 liter sier at foreløpig har man verken tenkt Grand Tourisme eller 24 timer på Nürburgring med denne.
Det later til at den nye konseptbilen har gjennomgått mer av seriøs teknisk innsats enn det som er vanlig for noe som bare skal vises verden rundt et års tid, og så skrotes. Denne har hatt full behandling hos Renault Sport
Technologies (den direkte etterkommeren etter Alpine, forresten) og det kan jo tyde på at her har vi et av de første innslagene i det som skal bli Renaults kommende Sports/Superbil serie.
Vi får sikkert vite mer på Parisutstillingen i september/oktober-skiftet.
I mellomtiden skal jeg se på bildene en gang til for å prøve å finne ut av hvorfor den, på noen av dem, ser ut som den er hentet rett ut fra en av The Cars-filmene.