-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilskadereparatør
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Salgssjef Volvo Car Ryen
-
Kverneland Bil:
Innkjøper bruktbil
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Autoringen Oslo AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Nybilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Harald A. Møller AS:
Prisanalytiker
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Hyundai Motor Norway:
Service Enigneer
-
DNB:
Rådgiver/Fagansvarlig - Autolease Norge Teknisk avdeling
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
DRIVE Mobility AS:
KAM / Salgansvarlig
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Gumpens Auto Grenland:
Daglig leder
-
Gumpens Auto Grenland:
Biloppretter
-
Team Verksted AS:
Karosseriavdelingen
-
Berg Auto AS:
Team leder / Garanti behandler og Bilmekaniker med fagbrev
-
Tryg:
Salgssjef
-
Tønsberg Autoservice AS:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
Enfant terrible - del 2
Det skjer mye spennende i den minste SUV-klassen. Disse to franske "rakkerungene" bygger på vanlige småbiler, men har fått høyreiste karosserier, høyere bakkeklaring og lekre linjer. Små motorer sørger for at prisen holder bakkekontakt.
Fine kjøreegenskaper
Begge bilene viser seg frem med overraskende fine kjøreegenskaper, til tross for litt høyere tyngdepunkt på grunn av karosseriformen. Hjuloppheng og fjæring viser akseptabel balanse mellom komfort og dynamiske egenskaper hos begge.
Spesielt på krevende føre, sørpe med is under, er vi imponert over bilenes kjøreegenskaper. Her behøver vi ikke være i tvil om det er bilene selv eller dekkene som utgjør en forskjell, for begge bilene står på samme dekktype.
Peugeot tar førsteplassen på dette området, takket være god styrefølelse. Det lille rattet gir sportslig kjøreopplevelse. Derimot har ikke 2008 det mest harmoniske girskiftet. Sagt på en annen måte, sjaltingen er mindre presis enn hos rivalen.
De små motorene gir mindre støy enn vi fryktet. Captur har et «lunere» støybilde, men det er bare i 50 km/t vi er i stand til å måle en forskjell i Capturs favør.
Vi har nevnt at bakkeklaringen på disse bilene er høyere enn hos «originalen» - og med Captur som den beste av de to. Den har ubeskjedne 20 cm bakkeklaring, mens 2008 kan vise til 16,5 cm.
Mye for pengene
Med priser som ligger rundt 200.000 kroner, forsvarer begge betegnelsen «mye bil for pengene». Det ligger en viss forskjell i bilenes utstyr ettersom Captur har høyeste nivå som heter Dynamique, mens 2008 ligger på mellomnivået som heter Active, men her er det smak og behag hva man legger vekt på.
Begge har cruise control, ingen har ryggekamera. Ingen har bakkestarthjelp, og heller ikke spesielle førerstøttesystemer, som City Safety med automatisk bremsing.
Skal du ha med deg takboks, er det en fordel at 2008 er utstyrt med takrails til å feste boksen i. På Captur må du plusse på ekstra for dette. En annen forskjell finner vi i klimaanlegget, som er manuelt på 2008, automatisk på Captur. I vår Peugeot 2008 finner vi dessuten sveiv på bakvinduene – det er lenge siden vi har sett slike i noen bil.
En detalj som er verdt å nevne – som kan være svært praktisk for barnefamilier – er at setetrekket i Captur er utstyrt med glidelås slik at det kan skiftes ut. Om du ikke har behov for å vaske trekket kan du rett og slett kjøpe en mer fargerik variant.