-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
Evo tilbake – med ekstra e!
Nå lover Mitsubishi oss en Evo igjen. Men kanskje ikke helt slik du hadde håpet på.
Jeg skjønner jeg ikke gjør jobben når jeg i ettertid oppdaget at Mitsubishi faktisk hadde verdenspremiere på sin plug-in Outlander i Genève.
Jeg brukte all min tid på den standen til å lure på hva det egentlig var de forsøkte å si med sitt EVOlution konsept.
Derfor får vi komme tilbake til Outlanderen og fortsette med EVO-en.
Riktignok er den ikke flunkende ny, den ble vist i Tokyo, men jeg hadde ikke sett den før og er vel egentlig ikke sikker på om jeg ønsker å se den igjen heller.
Som så mange andre japanske biler er den bygget rundt festlige slagord. Mitsubishis er for tiden «Drive your Ambition» som skal fortelle om merkevarestrategien og «Robust and Ingenious» som er filosofien.
Jeg melder meg ut allerede der.
Helelektrisk
Så er det grunnoppskriften – og jeg antar vi slipper ikke unna batteri-elektriske superbiler lenger.
Her er det tre motorer som driver alle fire hjulene, en motor foran og to bak – og bak er det også et veldig avansert styre- (som i hjulutslag) system, så det kan høres ut som noen spor av gamle Lance EVO-hekken-ut muligheter akkurat der.
Men den store greia er AI-systemet som skal sjekke både trafikkforhold og veien du kjører på og koble det sammen med måten du kjører.
Her skal du oppleve en «sømløs koordinering av det føreren vil, med det bilen kan – og gjør det enklere og tryggere å kontrollere bilen. Derved heves kjøreopplevelsen til nye høyder».
Hvis dette betyr at man blander de smarte diff’ene på gamle EVO-er med trolldomskunster fra kunstig intelligens, er jeg ikke sikker på at dette skal staves EVO.
Nå aner ikke jeg hvilken personlighet denne AI’en vil utvikle – om det blir en overbeskyttende barnepike eller en vill&gæærn Petter Solberg.
Men jeg er sikker på at ingen av de EVO-folkene jeg har møtt vil ta det veldig høflig imot å bli fortalt hvordan de skal kjøre. Og hva i all verden har det med «Drive your Ambition» å gjøre?
Design
Men så var det det jeg virkelig hengte meg opp i da.
Designen.
Interiøret er bra, skjerm over hele bredden som skal fungere som «kunstig horisont i en elektronisk søker». Du skal med andre ord kunne få visuelle signaler om hvor og hvordan du befinner deg – noe som også høres litt mystisk ut.
I en gammel EVO var du liksom ikke i tvil om når du sladdet – eller hvilken ende du sladdet med.
Men minimalistisk ratt og enkle betjeningsorganer og masse lys (selv om vinduene virker smale) var positivt.
Alt på en gang
Eksteriøret startet imidlertid med en Lexus-liknende front (det er ikke noe kompliment) og fortsatte i rykk og napp via enorme lufteåpninger, spisse og skarpe vinkler og konkave buer og antydninger av i8-lagkake-innsats, og et tak som kanskje skulle likne gammel-Zagato på moderne – det var så mye på en gang at øynene ble anpustne.
Det er greit at en bil er i skikkelig bevegelse, men ikke i alle retninger på samme tid, og i hvert fall ikke når den står stille.
Eller er det bare jeg som ikke har skjønt plot’et?