Tryggere ferdsel for seniorer

Det tyske utdannings- og forskningsdepartementet lanserte nylig et nytt prosjekt med tittel ”SmartSenior”. Det skal gjøre det tryggere for seniorer å ferdes i trafikken.

Publisert Sist oppdatert

Eldre bilførere med svak helse kan representere en fare bak rattet, både for seg selv og andre trafikanter. Dette tar tyske myndigheter på alvor gjennom en ny kampanje.

BMW Group Research and Technology er engasjert i prosjektet gjennom utvikling av såkalt Emergency Stop Assist, eller NødStoppAssistanse på norsk. Målet er at et slikt system skal foreta en kontrollert nødstopp, til minst mulig skade for sjåfør og medtrafikanter, dersom det oppdager at sjåføren har mistet kontrollen over sitt kjøretøy.

Samtidig starter bilens varselblink og det sendes en alarm til nærmeste akuttmottak. Signalet inneholder informasjon om skadeomfang, lokalisering, hvor mange som befinner seg om bord i bilen og andre vitale data, slik at ambulansepersonellet er best mulig forberedt på scenarioet som venter dem.

BMW kombinerer flere av sine avanserte elektroniske løsninger for å gjøre reisen så trygg som mulig for de som deltar i prosjektet. At tyske myndigheter anser prosjektet som viktig, understrekes av at de har bevilget 25 millioner euro til formålet hvor til sammen 29 bedrifter deltar.

Powered by Labrador CMS