-
Flex1One AS:
Driftsansvarlig
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Steinkjer
-
RG Mobility AS:
Key account Manager
-
Hyundai Motor Norway:
Regional Sales Consultant
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilskadereparatør
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Salgssjef Volvo Car Ryen
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Autoringen Oslo AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Nybilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Hyundai Motor Norway:
Service Enigneer
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Gumpens Auto Grenland:
Daglig leder
-
Gumpens Auto Grenland:
Biloppretter
-
Berg Auto AS:
Team leder / Garanti behandler og Bilmekaniker med fagbrev
-
Tryg:
Salgssjef
-
Tønsberg Autoservice AS:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
Unngå biltrøbbel i Europa
Mange nordmenn blir overrasket av ukjente regler når de er på bilferie i Europa.

– Miljøoblater er ett eksempel på nye avgifter og regler man bør kjenne til når man skal på bilferie på kontinentet, sier generalsekretær Hallgeir Raknerud i KNA, Kongelig Norsk Automobilklub.
De tyske byene Köln og Berlin var først ute med å innføre CO2-avgifter. Siden har mange andre tyske byer fulgt opp, og avgiftene har spredd seg videre til blant annet Italia.
Oblater er påkrevd, også for turister, som oftest ved kjøring i bysentre.
– Skal man til Tyskland bør man kjøpe oblatene på forhånd. Ta kontakt med Tysk Reisebyrå i Norge. Prisen for oblat er rundt 150 kroner, sier Raknerud.
Tenk før du ringer
Regler og lover er ofte strengere i Europa enn hjemme i Norge, advarer Raknerud.
– Mange tror at promillegrensene er høyere i andre land enn i Norge, men det er feil. Svært mange land har skjerpet grensene de siste årene. Bilkjøring og alkohol hører ikke sammen, og du skal også vente lenge dagen derpå før du kjører bil.
Vær også oppmerksom på reglene for mobilbruk i bil.
– I hele Europa er håndholdt mobil forbudt når du kjører. Men også håndfri bruk er forbudt i flere land, blant annet i Italia, Spania og Portugal. Bøtene er så store at de svir. I Frankrike er det faktisk totalforbudt å bruke mobil på bensinstasjoner, sier Raknerud.
Har du GPS i bilen, bør du være klar over at Sveits har forbud mot varsling av fotobokser. I Tsjekkia er det ikke tillatt med radarvarslingsutstyr.
Se hvor du parkerer
Feilparkering kan få større konsekvenser enn her hjemme.
– I Nederland og Storbritannia kan parkeringsvaktene plassere jernlås på hjulene, og det kan ta tid å få betalt boten og vente på at noen kommer og fjerner låsen.
I Paris og omliggende områder kan du ikke la bilen være parkert på samme sted i mer enn 24 timer.
I Frankrike er det heller ikke lov å overnatte i campingvogn eller bil langs veien.
– I Nederland har du vikeplikt for de som kommer fra høyre i rundkjøringer, altså helt omvendt av det vi er vant med i Norge.
I Italia er det forbudt å tute i byene, og blir du tatt i fartskontroll og ikke kan gjøre opp for deg på stedet, blir bilen beslaglagt. I Kroatia er det forbudt for berusede personer å sitte foran i bilen.
– Særlig førstegangsreisende bør sette seg inn i regelverket i de landene de skal besøke, slik at ferien blir hyggelig for hele familien. Bilferie i Europa en fantastisk måte å oppleve kontinentet på, og de aller fleste som prøver det én gang, gjør det igjen, sier Hallgeir Raknerud i KNA.
TIPS FØR BILTUREN I EUROPA
– Ha med Grønt kort fra forsikringsselskapet som bevis på at bilen er forsikret.
– For sikkerhets skyld bør du ta med deg helsetrygdkortet fra Nav.
– Klistre N-merket på bilen før avreise fra Norge.
– I enkelte land i Øst-Europa trenger du internasjonalt førerkort. Det kan bestilles fra f.eks. KNA.
– Sørg for å ha med deg gode og oppdaterte kart, og gjerne en GPS i tillegg.
– Reservekanne for bensin er forbudt i mange land.
– Det er ofte rimeligere å fylle bensin utenfor motorveiene (unntak: Tyskland).
– Sørg for å ha førstehjelpsutstyr og gjerne reservelyspærer i bilen.