Årets dyreste biler

Det har igjen vakt litt oppsikt at en Testa Rossa endte som Verdens Dyreste Bil på Ferrari-auksjonen i Maranello den 17. mai. Men det har vært flere høye resultater i år.

Publisert

Årets dyreste hittil: Ferrari 250 Testa Rossa 1957

Det amerikanske Sports Car Market er flinke til å holde øye med hvilke biler som omsettes for hva på verdens klassisk-bil-auksjoner, og de har denne listen over de ti bilene med de høyeste prisene så langt i år.:

1 Ferrari 250 TR, 1957.
Solgt for 12.402.500 dollar av RM Auctions.

Det var ventet at denne skulle sette rekord. En meget tidlig bil i en serie på 34, bygget for kjente Piero Drogo. Den ble forholdsvis nylig gjenforent med sin opprinnelige motor, da levde den i Japan.

Før auksjonen ble den skikkelig hypa, blant annet med store magasin-artikler. Dersom den ikke hadde fått såpass høy pris, hadde markedet virkelig vært nervøst. Men i og med at den slo den prisen Chris Evans betalte for en åpen California i fjor hørtes det et lettelsens sukk over hele dette miljøet med overrestaurerte biler og mange penger.

2 Ferrari 250 GT SWB California Spyder, 1960.
Solgt for 4.950.000 dollar av Gooding & Co.

Dette var åpenbart en bil som bevarte litt av den gamle patinaen – eller for å si det slik, bilen var langt fra perfekt. At interiøret var det originale og at det fulgte med en original, fabrikkbygget hardtop var nok med på å få prisen opp.

Med Short Wheel Base og plexiglass over lyktene, er vel dette den mest ettertraktede åpne California.

3 Bugatti 57S Atalante, 1937.
Solgt for 4.408.575 dollar av Bonhams

Denne vakte også oppsikt, da den i perfekt regi ble lansert som et låve-funn i alle aviser og blader og byråer omtrent samtidig, over hele verden.

Dette var åpenbart en bil som hadde tilhørt en engelskmann, godt kjent i racingkretser, Lord Howe. Bilen hadde stått parkert innendørs i 40 år før den ble hentet ut og påført litt støv slik at den skulle se bra ut på bilder.

Den nye eieren sier at han bare skal sette den i stand, ikke restaurere den. Det lyder lovende.

4 Talbot-Lago T150C SS Coupe, 1937.
Solgt for 3.420.000 dollar av Gooding & Co.

Disse dramatiske franske Tear-drop karosseriene fra 1930-årene, er svært ettertraktet. Dette er kanskje ikke den mest presentable av dem, men den har en god historie (Brooks Stevens har vært en av eierne) og interiøret er nesten urørt.

Selgeren kjøpte den for omtrent samme summen i 2005, og det forteller litt om hva som skjer med slike biler: siden den gang har kilometerstanden økt med fattige 500 km.

5 Ferrari 350 GT, 1956.
Solgt for 3.176.250 dollar av RM Auctions.

Dette er en bil med litt Tour de France konkurransehistorie, men den kom til USA allerede i 1959, og ble skikkelig restaurert i 1990. Bare et par små punkter unna perfekt, beskrev kjennerne denne som.

Men det var helt tilfeldig at snuten igjen ser ut som den opprinnelige. Dagen før auksjonen var det en av de RM ansatte som greide å bulke den.

Siden dette skjedde i Maranello, tok det ikke mange timer før den skaden var, ikke bare banket ut, men banket tilbake til det opprinnelige, og det hele satt i perfekt stand. Dette var en av de bilene som ikke ble solgt på Monterey i fjor.

6 Bugatti Type 18, 1913.
solgt for 3.131.475 dollar av Bonhams.

Dette er en av historiens best kjente Bugattier. Black Bess har vært kallenavnet opp gjennom historien, og den første eieren var Roland Garros, flyveren.

Han fikk bygget karosseriet hos Labourdette, og det er fremdeles på plass i forholdsvis bra stand, selv om treverket begynner å tørke opp.

Den har levd i Bugatti-miljø i England hele livet, og det later til at den ikke ble solgt til Bugatti-fabrikken, som fremdeles samler opp biler til 100-årsfeiringen til høsten. Kjøperen, som er europeisk, sier at han vil fortsette å bruke den like aktivt som den er vant til å bli brukt.

7 Daimler 40/50 Double Six, 1932.
Solgt for 2.970.000 dollar av Gooding & Co.

Bra engelsk karosseri fra Martin Walter, med – skriver SCM – perfekt topp, praktfull lakk, superb krom og perfekt interiør. I det hele tatt en bil med et massivt nærvær.

Det gjorde nok ikkeno’ for prisen at denne bilen ble Best in Show på Pebble Beach i 1999.

8 Ferrari 250 GT, 1959.
Solgt for 2.911.563 dollar av RM Auctions.

Her er også en Ferrari med litt genuin racinghistorie. Denne har nemlig vært eid av Rodriguez-familien i Mexico og blitt kjørt aktivt av senere Grand Prix-fører Pedro.

Dette er en Long Wheel Base utgave som ble skikkelig restaurert i England i 2000 og med ytterligere arbeide gjort i USA i 2004. Det var vel da den fikk det skrikende røde interiøret. Men denne modellen er bedre enn penger i banken, sier SCM.

9 Matra MS650 Prototype, 1969.
Solgt for 1.922.933 dollar av Artcurial-Breist-Poulain Le Fir.

En skikkelig konkurransebil med blant andre Beltoise og Pescarolo som førere. Den ble solgt både med den opprinnelige MS12-motoren og en meget friskere MS76-enhet, og ble solgt helt klar til å bli kjørt ut på racerbanen. Langt fra kosmetisk perfekt, akkurat slik en virkelig racer skal være.

10 Duesenberg Model J Dual Cowl Phaeton, 1929.
Solgt for 1.375.000 dollar av Gooding & co.

Nydelig karosseri fra Le Baron (et navn som fremdeles eies av Chrysler). Og med et eksteriør som er resultatet av en forholdsvis gammel restaurering.

SCM sier at det må en komplett restaurering til dersom denne skal kunne oppnå noe på utstillinger, men at den er helt brukbar til hyggelige kjøreturer.

Det er åpenbart hvor den amerikanske interessen ligger. Denne ble kjøpt av selgeren for to år siden for 1,5 millioner og han solgte altså nå med tap etter å ha kjørt totalt 5 km! Sannsynligvis er det vel show-runden den nye eieren tenker på.

Se bilder av bilene hos Sports Car Market.

Powered by Labrador CMS