-
Bruktbilselger
Møller Bil AS
-
Servicetekniker med salgsteft
Flex1one AS
-
Driftsansvarlig
Atracco Agder
-
Selger
Renault Trucks
-
Bilkontrollør
NAF Senter Sandvika
-
Direktør
Bilimportørenes Landsforening
-
Biltester
NAF Senter Mosjøen
-
Bilkontrollør
NAF Senter Levanger
-
Billakkerer
Møller Bil Skadesenter Romerike
-
Senterleder
NAF Senter Kongsberg
-
Kundemottaker
NAF Senter Oslo
-
Kundemottaker
NAF Senter Hamar
-
Dekkmontør/Hjulutruster
DekkCenteret Oslo AS
-
Bilselger brukt/pre-owned
Formula Automobile Norge AS
-
Delemedarbeider
Nellemann Machinery AS
-
Servicemarkedssjef
Nellemann Machinery AS
-
Tekniker Bentley
XPND Automotive AS
-
Mekaniker
NAF Senter Molde
-
Bilteknisk konsulent
NAF Senter Trondheim
-
Bilselger
Berg Auto AS
-
Bilmekaniker
Motorpool Handel AS
-
Delelagermedarbeider
Motorpool Handel AS
-
Servicetekniker
Preqas AS
-
Frontsjef og nyhetsreporter
Bilforlaget AS

Tavascan til Norge i 2024
Cupras kinesiske ID.4-killer
Du synes VW ID.4 er litt kjedelig? Bare vent til fetter Cupra Tavascan dukker opp i 2024. Den er mye tøffere.
Med røtter dypt plantet i spansk kultur og hovedsete i Barcelona, er Cupra den tøffere og villere utgaven av Volkswagen. Bare se på kompakte Born som har det meste felles med VW ID.3, men likevel skiller seg tydelig fra tyskeren.
Med Tavascan tar Cupra det elektriske MEB-konseptet til et nytt nivå. Selv om plattformen altså er den samme og teknikken identisk, vil det kun være noen få synlige detaljer Tavascan deler med ID-bilene som eksempelvis den sære løsningen med kun to knapper for å betjene vinduene i fire dører.
Kopperfargen går igjen
Cupra bruker logoen for alt den er verd i lysende form på panseret og i den tverrgående lysstripen på hekkluka. Kopperfargen går igjen i elementer i ryggene på forsetene, på dashbordet og i dørpanelene som på toppmodellen også lyser som stjernehimmelen. Lekkert.
Selv den lovpålagte nødblinklysknappen har Cupra maktet å gjøre flott på den spesielle midtkonsollen.
Eksemplaret importør Harald A. Møller dro teppet av i dag er identisk med bilen Cupra brukte til Europa-lanseringen på IAA i München i september, Toscana-blue med 21 tommer store felger og glasstak som dekker både for- og baksetet.
Utvendige mål som ID.4
Med basis i ID.4 er målene også ganske like: 4,64 meter lang, 1,86 meter bred, 1,60 meter høy og akselavstand på 2,77 meter.
Til Norge kommer bilen, som ID.4, både med to- og firehjulsdrift, men begge med 77 kWt netto batteripakke. Den bakhjulsdrevne yter 286 hk og får 547 km i oppgitt rekkevidde. Den firehjulsdrevne sparker fra med 340 hk med 520 km rekkevidde. Dataene er identiske med oppgradert ID.4
Infotainmentprogramvaren hentes fra ID.7. Bilen leveres med bagasjerom i to nivåer, baksetesplitt 40/60 og skiluke, men ikke bagasjerom foran.
Sitter godt
På grunn av batteriplasseringen blir ofte sittestillingen i baksetet ubehagelig lav i forhold til gulvhøyden. Cupra Tavascan plages ikke av det, og fordi føttene kan stikkes under stolene foran oppleves bakseteplassen som god.
Selv med spansk opprinnelse, står det like fullt stemplet «Made in China» under bilens panser hvor bilen bygges i samarbeid med JAC Motors. Tavascan blir andre elektriske Cupra i Norge. Raval (fetter til VW ID.2) dukker først opp i 2025.
Cupra Tavascan
Pris | Ikke klar |
Motortype | Elektrisk |
BWD | 286 hk |
AWD | 340 hk |
0-100 km/t (AWD) | 5,6 sekuner |
Toppfart | Ikke kjent |
Batteri (netto) | 77 kWt |
Rekkevidde 2WD/4WD | 547/520 km |
Dimensjoner (L/B/H) | 464/186/160 cm |
Akselavstand | 277 cm |
Bilvekt | Ikke kjent |
Tilhengervekt | Ikke kjent |
Bagasjerom foran | 0 liter |
Bagasjerom bak | 540 liter |
Miljøklasse | A |
Euro NCAP | Ikke testet |
Kilde: Produsent |