-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Volkswagen Møller Bilfinans AS:
Regionsjef
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Ta vare på batteriet i kulda
Det har blitt kaldere ute, og få ting er mer deprimerende enn å høre startmotoren dra saktere og saktere rundt til du må innse at motoren ikke vil starte.
Når termometeret kryper under null er det mange batterier som trekker sitt siste sukk.
For å unngå det problemet kan du investere i et nytt og friskt batteri med masse liv eller du kan gi ditt gamle batteri litt ekstra omtanke og dermed litt lengre levetid.
Vedlikehold
- Det lønner seg alltid å bruke litt ekstra tid på vedlikehold slik at ikke batteriet gir opp for tidlig, sier Christer Svensson, Senior Product Manager hos Exide Nordic som produserer både Exide] og Sønnak]batterier.
Et batteri eldes mye raskere om det ikke blir ladet skikkelig. Et utladet batteri kan i verste fall fryse i stykker om det står ute i kulden. Det kan være nok med 5 – 10 minusgrader.
Bruk batterilader
Batteriets ladetilstand kan kontrolleres med et voltmeter. Vær oppmerksom på at batterier ikke lades like effektivt i kulden.
Derfor er det også en risiko for at batteriet mister kapasitet i løpet av vinteren. Det verste for et batteri er det når man kjører korte strekninger og har for vane å starte bilen når den er kald. Om du merker at batteriet begynner å bli dårlig, kan dette ofte fikses med en separat lader.
- Med andre ord; dersom du ikke kjører lengre strekninger regelmessig er det en god idé å lade batteriet med jevne mellomrom og da med en lader som er tilpasset det aktuelle batteriet,forteller Christer Svensson.
Du kan også kontrollere ladetilstanden med en såkalt syreprøve. Dersom det viser seg at syrevekten er betydelig lavere i en av batteriets celler sammenlignet med de andre, er det på tide å bytte batteri.
Et godt råd for å bevare batteriets kapasitet samt forberede det på kulden, er å rengjøre og smøre inn polene for å beskytte batteriet mot oksidering. Dersom batteriet kan åpnes, kan du også kontrollere væskenivået og etterfylle med destillert vann ved behov.
Pakke bort bilen?
Skal du ikke bruke batteriet denne vinteren, bør du forsikre deg om at det er fulladet før du setter det bort for lagring. Selv om batteriet ikke skal brukes, er det er viktig å huske på at det må lades opp av og til i løpet av vinteren. Selvutladningen på moderne batterier er lav, men det forekommer.