Nye Primera – anti A4 og 3-serie

Tøffe tak for den nye Primera. Nå som det har begynt å slippe ut detaljer om den slår produsenten fast at dette er en bil som er beregnet på ren konkurranse med Audis og BMWs biler i nedre mellomklasse.

Publisert

Det var som vi trodde, en bil som også er beregnet for Europa, og en som i vesentlig grad skal øke dagens salgstall på rundt 100.000 Primeraer årlig”. Den skal bygges ved fabrikken i England, i begge karosseriutgavene, 4 dørs sedan, og stasjonsvogn. Vi blir lovet et omfattende dieselmotorprogram (er det noe Renault-hjelp her, mon tro?) og det sies at bilen skal komme i Europeiske butikker mot slutten av året.

Den vil komme i enten forhjulsdrevet eller firehjulsdrevet utgave og utstyres enten med den velkjente 2 liters fireren eller en ganske ny firer på 2,5 liter. Blant gear-alternativene finner vi en CVT med 6 ”kunstige trinn (for hva skal man med trinn i en trinnløs transmisjon?)

I Japan begynner man åpenbart også å få øynene opp for stasjonsvogner, Primera skal selge 5.000 i måneden hjemme, fordelt på 3.000 stasjonsvogner og 2.000 sedaner.

Stort bilde av sedan og stasjonsvogn
LES OGSÅ: Vår presentasjon av ny Primera

Av Jon Winding-Sørensen – bilnorge.no

Powered by Labrador CMS