Store endringer i Norsk Kundebarometer

Det er stor forskjell på hvilken score de forskjellige merkeforhandlere oppnår med hensyn til tilfredshet i Norsk Kundebarometer.

Publisert Sist oppdatert

Forskningsprosjektet Norsk Kundebarometer ved Handelshøyskolen BI har i mer enn femten år målt tilfredshet og lojalitet blant norske forbrukere.

Mer enn 8900 norske forbrukere har deltatt i årets undersøkelse, og fortalt hvor fornøyd de er med bedrifter de kjøper varer og tjenester fra. Til sammen 192 virksomheter fra 40 ulike bransjer får sin årlige dom fra norske forbrukere.

Til sammen 12 bilmerker er målt med hensyn til kundetilfredshet og lojalitet, hvorav Mitsubishi er nykommer på årets måling.

I går fortalte vi at Toyota, BMW og Mercedes plasserte seg bant Topp 10 uansett bransje.

I dag ser vi nærmere på bilbransjen.

De tre nevnte merkene har alle en positiv utvikling sammenlignet med 2011, mens Audi og Skoda som var inne på Topp 10 i fjor ramler.

Audi havner på 11. plass, tre plasser under fjorårets plassering. Mer dramatisk synes fallet for Skoda som var høyest rangerte bilmerke på en 4. plass i fjor – i år har de ramlet til 32. plass.

Også Ford har en negativ utvikling og faller henholdsvis 39 og 22 plasser.

I motsatt ende av skalaen finner vi Peugeot som klatrer fra fjorårets 63. plass, opp til 24. plass i år, og Opel som klatrer fra 41. til 19. plass. For de øvrige merkene er det mindre utslag.

Når det gjelder lojalitet scorer ikke bilforhandlerne særlig høyt sammenlignet med andre bransjer. Toyota er best også på dette området, men her inntar Mercedes andreplassen blant bilmerkene, foran BMW og Skoda som følger på plassene etter hverandre.

Her er tallene for bilbransjen.

Kilde: Norsk Kundebarometer ved Handelshøyskolen BI.

Powered by Labrador CMS