Miljøfarlig

Ikke kast AutoPASS-brikken i søpla.

Publisert Sist oppdatert

Statens vegvesen og Statens forurensningstilsyn minner alle som skal bytte AutoPASS-brikke om at brikkene defineres som elektrisk og elektronisk avfall (EE-avfall).
- Brikkene inneholder farlige stoffer som bly og brommerte flammehemmere, sier seksjonssjef Kari Aa i SFTs avfallsseksjon.

Disse stoffene kan føre til helse- og miljøproblemer dersom de kommer ut i naturen.
- Det er derfor viktig at AutoPASS-brikkene blir levert som EE-avfall slik at de blir behandlet forsvarlig, sier Aa.

Statens vegvesen har opprettet avtale med de store elektroforhandlerne, Euronics, Expert og Elkjøp om retur av brikkene. I Oslo og Østfold kan de også leveres inn på ESSO-stasjoner. I tillegg kan man selvsagt levere brikkene i de ordinære beholdere for miljøavfall som er satt ut av kommunene.

- Vi skal bytte rundt 650 000 brikker på landsbasis. Dette utgjør selvsagt en stor mengde miljøfarlig avfall. Vi ønsker derfor å minne publikum om ikke å kaste den i vanlig søppel, sier senioringeniør Geir Kalheim i Statens vegvesen Vegdirektoratet.

Powered by Labrador CMS