-
Polestar:
Ettermarkedsleder | Norge
-
Solid Försäkring:
Selger Bilgaranti
-
Team Verksted AS:
Formann
-
Bilia X:
Regiondirektør XPENG i Bilia
-
Bertel O. Steen Lørenskog:
Commercial Incentive Manager
-
Møller Bil Minde:
Kundemottaker
-
Bilia Norge:
Plassjef, Bilia Insignia Bergen
-
RSA Deler og Tilbehør:
Koordinator dekk og felg - RSA Deler og Tilbehør
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger – RSA BIL Arendal
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Elverum
-
Snap Drive:
Mekaniker
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent til Norges største B2B bilauksjon
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Drammen:
Servicemarkedssjef - RSA Bil Drammen
-
Bertel O. Steen Lørenskog:
Key Account Manager Næringsalg
-
Snap Drive:
Teamleder
-
Snap Drive:
Bilmekaniker
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
Tentativ dato: 22. juni
Tesla Robotaxi – nå løsner det ...kanskje
Etter 12 år med arbeid for å gjøre bilene sine selvkjørende, lanserer Elon Musk robotaxi-tjenesten «tentativt» i Austin, Texas.
Elon Musk kunngjorde første gang i 2013 offisielt at bilene fra Tesla skulle utstyres med autopilot-funksjon, og mente produksjon av 90 % selvkjørende biler ville kunne starte i 2016.
I april 2019 uttalte han at det ville være «en million robotaxier på veien i løpet av 2020».
Kommer ...kommer ikke?
Nå ser det ut til at det har løsnet – til en viss grad.
Ledsaget av to ganske spektakulære video-demoer av Teslaer som navigerer på egenhånd i Roma-trafikken rundt Colosseum og gjennom den famøse rundkjøringen rundt Triumfbuen i Paris har Musk de siste dagene kunnet annonsere at robotaxi-tjenesten «tentativt» vil starte opp 22. juni.
Han understreket at denne datoen kan endres da Tesla er «super-paranoid når det gjelder sikkerhet».
I tillegg uttalte han at den første førerløse turen fra Tesla-fabrikken til en kundes hus er planlagt til 28. juni 2025 – Musks fødselsdag.
Sent, men godt?
Den første utrullingen forventes å være liten, med rundt 10-20 Model Y som vil operere innenfor geografisk avgrensede områder og fjernovervåkes av Tesla-ansatte.
Men: Planen er å utvide raskt til tusenvis av kjøretøy i de følgende månedene, og til slutt til andre byer som San Francisco og San Antonio.
Tesla blir uansett ikke først:
I dag har Waymo robotaxi-tjenester i Phoenix, San Francisco, Los Angeles og Austin – totalt cirka 1.500 biler. I Kina og i De forente arabiske emirater opererer både Baidu og andre tjenesteytere som WeRide og Pony.ai.
I motsetning til de nevnte aktørene, har imidlertid Tesla gått for en mye rimeligere løsning. I stedet for konkurrentenes batteri med sensorer av ulike slag i tillegg til kameraer, for å tolke omgivelsene, vil Tesla fortsette kun å benytte seg av den langt rimeligere løsningen det er å kun benytte de kameraene som i dag uansett monteres i bilene.