-
BilXtra:
Daglig leder
-
Snap Drive:
Teamleder
-
Snap Drive:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Norway AS:
Product Follow Up Specialist
-
RSA:
Innkjøper - RSA Deler og tilbehør
-
Werksta Norge AS:
Regionleder
-
Nellemann Machinery AS:
Verksmester/Driftssjef
-
Motor Forum Oslo:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Kristiansand
-
RSA BIL Oslo:
Produksjonsleder - RSA BIL Oslo
-
Bilia Norge AS:
Business Controller, Region JLR & Outlet
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA BIL Kristiansand
-
RSA Bil Arendal:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Arendal
-
Team Verksted AS:
Varebil og lastebil mekaniker
-
Team Verksted AS:
Lakkerer Trondheim
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS:
Mekaniker
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
BMW-provokasjon?
Brødrene grunnla Alpina som bygde BMW som BMW selv ikke bygde. Etter å ha solgt Alpina til BMW har de nå startet opp med nye heftige "BMW-skygger".
Det er tre år siden BMW kjøpte opp Alpina.
Det startet med at Burkhard Bovesiepen utviklet et dobbelt-Weber sett for BMW 1500 i 1962. Det ble populært.
Bovesiepen etablerte en bedrift for produksjonen – de kalte produktet Alpina.
BMW applauderte til de grader at når deres biler var utstyrt med Alpina-deler fikk de full fabrikk-garanti, og etter hvert begynte Bovensiepen å bygge komplette biler på basis av biler de fikk fra BMW.
Poenget var at Alpina-bilene som nok kunne se ut som originalene inntil du så litt bedre etter, alltid hadde spesifikasjoner som BMWs egne versjoner ikke hadde.
På den måten levde de to ved siden av hverandre i full harmoni inntil BMW kjøpte opp Alpina i 2022.
Utfordrer Villa d'Este
Så skulle den årlige Villa d’Este jålebil-samlingen arrangeres igjen i mai i år.
Den har fått en stygg konkurrent i noe som heter Fuori Concorso, som også presenterer prestisjebiler, og som arrangeres ved prestisjeanlegg ved Como-sjøen, bare noen steinkast fra der BMW arrangerer original-forestillingen.
Og hvem dukket opp på Fuori Concorso i år?
Jo, Bovensiepen-brødrene – faren deres døde i 2023 – med en flunkende ny bil.
En ganske tilbakeholden coupé, men med gode antydninger til en double bubble oppover taket. Riktig – karosseriet kommer fra Zagato.
Men resten kommer åpenbart fra BMW og med de få data som er offentliggjort til nå ser det ut som om det er en M4 som er basis for den nye Alpinaen – som altså heter Bovensiepen.
Provokasjon?
Hvordan forholdet er til BMW nå aner jeg ikke.
De nevner faktisk ikke BMW i det hele tatt i pressemeldingen. Logoen på panseret er en annen og Zagato har klart å eliminere dobbelt-nyre-grillen komplett.
Siden brødrene er så tilbakeholdne med å gi detaljer på den nye bilen kan det virke som om forholdet ikke er helt avklart, og at noen kan oppfatte det hele som en provokasjon.
Det vi blir fortalt er at dette skal håndbygges både i Italia og hjemme i Buchloe (Bayern, akkurat som BMW), at det tar 250 timer å montere sammen alle delene og at den veier 1.895 kg – mer enn 100 kg over M4.
Dessuten har den en toppfart på over 300 km/t, så de har åpenbart fjernet den fartssperren de store tyske fabrikkene legger inn.
Dessuten skal den bygges i begrenset opplag (bombe!).
Hvor begrenset og til hvilken pris skal vi få greie på i Q4, blir vi lovet.
- Romantisk
- Som to familiebedrifter ser vi fortsatt på bilen med romantiske øyne, sier Andrea Zagato om samarbeidet med Bovensiepen.
- I dag er mange biler svært standardisert, og romantikken går tapt, mener han.
For å gjenopplive denne «romantikken», ønsket Zagatos sjefsdesigner Norihiko Harada det han kaller «en slags blanding av italiensk stil med sexy og myk design og tysk, gjennomsolid, nesten arkitektonisk struktur».