-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Møller Bil Fellesfunksjoner avd. Logistikk:
Takserer brukte biler
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Serviceleder / Kundemottaker
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Logistikkmedarbeider
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
AutoMester AS:
Kjedekonsulent
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Kristiansand
-
Team Verksted AS:
Delelagersjef Team Verksted Ålesund
-
DNB Bank ASA Norway Branch:
Sales Manager - Vestfold, Telemark/Buskerud
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør / Oppretter
-
Man Truck & Bus Norge AS:
Selger lastebil
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Moss To-Takt AS:
Bilmekaniker / tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Asker og Bærum:
Bilmekaniker/tekniker
-
Autoringen Ski AS:
Plassjef – Autoringen Ski
-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer

Avansert selvkjøring
BMW tilbyr Nivå 3 fra våren 2024
Selvkjøring på nivå 3, som innebærer at sjåføren kan flytte oppmerksomheten fra veien mens han kjører, blir snart tilgjengelig i BMW 7-serie.
BMW Personal Pilot L3 er betegnelsen på systemet som gjør at sjåføren kan flytte fokus til andre oppgaver i gitte situasjoner mens automatikken tar seg av hastighet, distanse til medtrafikanter og plassering i kjørefeltet.
Systemet kan bestilles for nye 7-serie fra desember (unntatt for i7-modellene) og leveres fra mars 2024. Foreløpig tilbys Level 3 kun i Tyskland med en prislapp på 6000 euro. Det virker i hastigheter opp til 60 km/t, og ifølge BMW er det det første i sitt slag som også kan brukes i mørke.
Først med to nivåer
De hevder også å være første bilprodusent med avanserte systemer på både nivå 2 og nivå 3. BMW Highway Assistant tilbyr allerede SAE Level 2 i nye 5-serie, inkludert øyestyrt aktivt filskift. Systemet virker i hastigheter inntil 130 km/t og er primært beregnet for lange turer.
Hovedforskjellen mellom de to nivåene er at sjåføren på Level 2 sitter med ansvaret og må være klar til å ta over selv mens automatikken tar seg av styring og avstand til andre trafikanter. Sjåføren overvåkes av et kamera og varsles dersom han ikke følger godt nok med.
På Level 3 kan sjåføren konsentrere seg om andre oppgaver, som å skrive mail, engasjere seg i en telefonsamtale, eller laste ned og se video på bilens infotainment-skjerm mens bilen stanger i saktegående trafikk på motorveien.
(saken fortsetter etter videoen)
Må være på alerten
Symboler dukker opp på displayet bak rattet når Level 3 er tilgjengelig og kan aktiveres fra en knapp på rattet. Mens Personal Pilot L3 er i funksjon, må sjåføren til enhver tid være beredt på å ta over kontrollen selv når systemet varsler med visuelle og akustiske signaler – i motsatt fall gjør bilen en kontrollert stopp.
Navigasjonsanlegget oppgraderes kontinuerlig med trafikkinformasjon og kart i HD-oppløsning og samarbeider med 360-graders kameraer og sensorer som overvåker området rundt bilen.
BMW garanterer at systemet fungerer like bra i mørke som i dagslys takket være det avanserte sensorsystemet innebygget i bilen.