-
Møller Bil Ensjø:
Mekaniker/tekniker
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør
-
Werksta Norge:
Teknisk leder
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Bruktbilselger
-
HTS Packline AS:
Senior salgsrådgiver
-
Møller Bil Etterstad:
Markedssjef
-
Bilia Norge AS:
Periodisk kjøretøykontrollør, (PKK) BMW Drammen
-
Bilia Norge AS:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Porsche Center Bergen:
Tekniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger
-
Bertel O. Steen Asker & Bærum:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Opplysningsrådet for Veitrafikken:
Administrerende direktør
-
Autoria Bil AS avdeling Ski:
Bilselger
-
Martiniussens Bilservice AS:
Teknisk kontrollør - Fredrikstad
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
BilXtra Skøyen as avd Drammen:
Faglært Bilmekaniker
-
Billakkspesialisten AS:
Salgsrepresentant / Tekniker
-
Berg Auto AS:
PKK-kontrollør i Bærum
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Strålende dager på jobben
Noen dager på jobben er artigere enn andre. Særlig når dagene kan tilbringes i Alfa Romeo Giulia og Jaguar XE.
Først publisert i Bil 12-2016.
OBS!
Prisene i testen var gyldige da bladet ble produsert. Du finner alltid oppdaterte priser i vår nybildatabase
– Dritlekker bil, flottere enn på bilder. Jeg så det så tydelig da du kom kjørende!
Det lyser av ansiktet til Petter Knutsen Bjørkelo der han står og lener seg mot en dyp blå XE. Ikke noe i veien med Jaguaren, men øynene hans er klistret i Alfas nye Giulia, antrukket i Monza Red og for anledningen staset opp med mørklakkerte Sport 18 tommer felger.
På leting
– Dette er ikke bare flotte biler å se på, men de er uten tvil blant klassens mest kjøreglade. Jeg mener også at de er hakket hvassere enn 3-serien og C-klasse, kommer det kontant fra Petter idet vi bytter nøkler.
Så bærer det østover og det bærer sørover, over bakketopper som stuper ned i krappe svinger skjult av morgentåke. Bilene ligger som klistret til veien selv om vi tidvis legger moms på fartsgrensene.
Ikke ante jeg at det var så mange flotte veier skjult av krattskog og store jorder bare en artig times kjøring fra hovedstaden.
Alfa først
I Alfa står valget mellom tre oppsettprogrammer: DNA hvor D står for dynamisk, N for nøytral, mens A er spareprogrammet. Jeg skjønner ikke helt hva sistnevnte har i en Alfa å gjøre når det er i D bilen presterer på Alfa-nivå.
I Jaguaren er det også sportsprogrammet som gjelder, men endringene er ikke like markerte.
DIESEL?
Nei, det viser seg å være så enkelt som at Alfaen ikke leveres med bensinmotor før litt senere i høst. Da kommer den med en firesylindret 2-liter turbo med 200 hester.
For Jaguarens del handler det om engangsavgiften og tillegget på 90.000 kroner. Ni av ti Jaguar-kjøpere synes det er for høyt, ifølge tall fra OFV.
Petter er tydelig på at i Alfaen ville han valgt toliters turbo manuell, fordi «jeg liker å vite hva som skjer når jeg går av og på gassen».
LES VIDERE:
Del 2
Konklusjon
Testdata og poeng