-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Forskjellige – men det er utenpå
Du kan ikke uten videre se at Seat Arona i basis er samme bilen som VW T-Cross. Men det er den. Så hva har T-Cross som Arona mangler, siden Volkswagen forlanger 63.700 kroner høyere pris?
Først publisert i Bil 9-2019.
Å bygge i høyden er ikke nødvendigvis sexy, men det har uten tvil noen fordeler som eksempelvis bedre plassutnyttelse. Altså mer bil som dekker mindre areal. Kjekt i byen og kjekt på landet. Se bare hva japanerne får ut av bilklassen Kei, de kasseliknende bilene med makslengde på 3,40 meter.
I Europa har SUV-ene jafset til seg stadig mer av kundegrunnlaget og har i noen år vært største bilklasse. SUV-ene framvekst skyldes ikke bare at de oppleves som barske, men også at mange av dem ikke lenger er så SUV-ete, mer som Crossover, og at de som bilklasse har tatt opp i seg det beste fra stasjonsvognene og flerbruksbilene.
Høybygg
Samtidig spiser høybyggene seg nedover i størrelse, og er nå i ferd med å ta kvelertak på småbilene. Av småbiler med lengde fra 4,0 til 4,2 meter teller jeg i OFVs liste rundt 20 crossover-modeller å velge blant, fire av dem er i tillegg batterielektriske – tre av dem med 60 kWh batteripakke eller mer.
Det er i denne hardt pressede klassen Volkswagen nå kjører fram T-Cross, den mindre og langt mer praktisk bygde fetteren til T-Roc. Men den godt bevarte hemmeligheten i Norge er at allerede for halvannet år siden slapp VW-konsernet Seat Arona, halvbroren til T-Cross, ut på norske veier.
Den største forskjellen mellom de minste og de litt større høybyggene er at de små, men noen få unntak, kun trekker på to hjul. Jo større og dyrere bil, dess større sjanse for 4WD.
Prisforskjell
Men hvordan kan det ha seg at den tyske varianten av to tilsynelatende like bilene koster 63.000 kroner mer enn spanjolen? Og hvis forskjell finnes, er den i så fall verd prisforskjellen?
LES VIDERE:
- Del 1
- Del 2
- Testdata
OBS!
Prisene i testen var gyldige da bladet ble produsert. Du finner alltid oppdaterte priser i vår nybildatabase.