-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Sulland Auto Harstad:
Servicemarkedsleder
-
Fremtind:
Avdelingsleder Takst Motor
-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS, avd. Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Messerschmitt på nytt
Da tyskerne ikke fikk lov til å bygge fly etter krigen, bygde de mikrobiler. Dornier, for eksempel. For ikke å snakke om Messerschmitt som kom med en av de best kjente fra den tiden.
Det ble solgt noen Messerschmitt i Norge. Importert av blant andre Lars Solberg AS i Bergen.
Sannsynligvis er det tatt hjem mange flere etterpå. Gamle mikrobiler er en dille i vekst, og Messerschmitten er en av de mest karakteristiske av arten.
To hjul foran med tydelige skjermer over, en kropp som godt kunne tilhøre et lite sportsfly der passasjeren sitter rett bak føreren – kanskje under en glasskuppel. Og ett hjul bak.
Det fantes avvik – men dette var hovedoppskriften. Sammen med en liten totakter der bak som ble startet med et snøre fra førerplassen – og som like godt kunne startes baklengs.
Og med imponerende både kjøre- og fartsegenskaper.
Vellykket? 50.000 av disse ganske primitive farkostene er et tydelig svar.
Underlig at det bare har vært et par forsøk på å gjenskape den på moderne.
Nå er den imidlertid her igjen.
Et tysk selskap som kaller seg JMA Messerschmitt Werk låner merkevare og design fra MESSERSCHMITT-Foundation og tilbyr kjøretøyet i herlig speedster-utgave med enten forbrennings- eller el-motor.
Om den ser ut som originalen på utsiden er det et par vesentlige endringer på innsiden.
Dashbordet ser nesten helt moderne ut, og det gamle styret som så ut som eikene i et ratt med rattet skåret vekk, er erstattet med noe som i mye større grad ser ut som det ble brukt oppe i det blå. Den gangen Messerschmitt virkelig fløy.
Den kan leveres i en rekke forskjellige fargekombinasjoner og med hvite dekksider. Baksetet kan hives ut hvis du skal på langtur. Da er det plass til både telt og sovepose der.
KR 202 heter den aktuelle modellen – antakelig etter det ti-året vi er inne i. KR 175 var navnet på originalen.
Tyskerne drar til Spania for å få bygget denne bilen, det er i Malaga den oppstår. Der bygges det også en batterielektrisk utgave som ser helt lik ut.
Mens KR 202 bruker en 125 ccm scootermotor med CVT som gir maskinen en toppfart rett under 100 og der tanken tillater 160 km kjøring, har KR-E 5000 en motor på ca. 7 hester og batteriene gir opp etter rundt 80 km. Men toppfarten blir den samme, hvis du vil.
Prisene høres brukbare ut – 11.000 euro for den som går på bensin og 13.000 for el-versjonen. De første ble levert ut nå i mai.
Jeg går ut fra at det går an å få skilt på dem.