Laraki Epitome
Laraki Epitome
Laraki Epitome

Larakis tredje

Egentlig trodde jeg at han hadde opptrådt for siste gang etter Genéve i 2003. Men jommen dukket ikke Abdessalam Laraki opp igjen ti år senere. På Pebble Beach. Med en ny fantasi på 1750 hk!

Publisert Sist oppdatert

Jeg håper Laraki (og bilen) kommer til Frankfurt eller Genève også, for jeg var ikke på Pebble så jeg fikk ikke spurt ham hva som egentlig har hendt.

Hva skjedde med planene om fabrikk i Dubai, hva hendte egentlig med Fulgura (Genève 2002, Diablo-basis men Mercedes V12-motor) og med Borak fra Genève i 2003, og hva skjedde med Peter Tutzer?

Aktiv fortid
For 10 års tid siden var marokkanske Abdessalam Laraki en ung designer med utdannelse fra blant annet Art Centre og Strate i Paris og jobbet blant annet for den norske super-yacht designeren Espen Øino i Monaco.

Men han ville gjerne tegne biler også, så han fikk med seg Peter Tutzer – en hyggelig italiener som blant annet hadde vært innom Porsche som konstruktør og jobbet med BMW-Scuderia Italia Formel 1-biler, så hadde han hjulpet med å få Bugatti EB 110 på hjul, og vært med på Paganis første skritt, før han altså bygde noen drømmebiler sammen med Laraki.

Epitome
Etter 2003 har jeg imidlertid ikke hørt noe, verken til Laraki eller Tutzer, før altså Laraki dukker opp på en av plenene i California under PB-weekenden. Med en ny bil som han kaller Epitome.

Jeg vet ikke om jeg er spesielt imponert av utseendet – jeg har det slik med noen damer også som utvilsomt er ganske flotte, men for meg har de både en front og en hekk som er i voldsomste laget. (Hvorfor ser jeg aldri på herrer med samme kritiske blikk?). Særlig i profil blir det litt for Cola-flaske komisk for meg.

Men siden han kaller bilen Epitome, som altså egentlig betyr essensen av noe, kan vi kanskje gå ut fra at dette er essensen av velstappa?

Corvette-basert
Nå viser det seg altså at bilen er basert på en Corvette C6 der vi finner en større innsats på det mekaniske enn jeg synes jeg ser på kullfiber-panelene som danner karosseriet.

Hvem som har pustet på motoren aner jeg ikke, men det fortelles at alt inni den er nytt og at bilen er utstyrt med to bensintanker slik at den kan fylles både med vanlig pumpebensin og med 110 oktan kvalitet.

På det vanlige husholdningsstoffet yter 7-literen forsiktige 1200 hester, men switch over til høyoktan og ting skjer. ECU-mappingen endres radikalt, og plutselig har du 1750 hk å leke deg med.

Det er ikke første gang vi hører om astronomiske verdier fra en amerikansk standard V-åtter, man MÅ ikke bygge finmekanisk W16-motor med lett antydning av hypokondri for å hente ut lag på lag av hestekrefter.

Det ble antydet en pris på 2 millioner dollar for bilen – vekslepenger på Pebble Beach. Det ble også antydet at den skal produserer i et antall begrenset til ni.

La oss håpe han får det til, det betyr at han for første gang (regner jeg med) får bygget noe som ikke lenger kan telles på bare en hånd. Alle gode ting er tre – med andre ord.

Powered by Labrador CMS