-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Store krefter og frisk pust
Audi har presentert sine nye V6 Euro 6 dieselmotorer på det årlige motorsymposiet i Wien. TDI har tatt enda et skritt inn i fremtiden.
De versjonene Audi viste av sine store 3-liters V6 TDI motorer var på 218 og 272 hk. Begge møtte Euro 6-kravene, og begge var stappfulle av små, men betydningsfulle forbedringer.
TDI’ene fyller 25 år i år, og har vel egentlig alltid vært i front blant personbilers diesel-løsninger.
De nye versjonene har massivt flere krefter enn forgjengeren, og byr på dreiemoment inntil 600 Newtonmeter, men det ble allikevel vist at de har bedret effektiviteten vesentlig.
13 prosent mer brennstoffeffektive enn forgjengeren, fortalte Audi.
Mange bekker små …
Dette skyldes ikke dramatiske inngrep. Vi snakker om stempelpinner og stempelfjærer som har lavere friksjon, vi snakker om bunnen og toppen av motoren som nå har hver sin kjøle-loop.
Vi snakker videre om en turbo og en oljepumpe som er forbedret. Og vi snakker om et unikt eksosrense-system der alt er integrert i motorpakka.
Å møte Euro 6 er én ting, men denne standarden setter ikke sterkere krav til CO2-utslipp enn før. Allikevel har de nye motorene i snitt 15 gram lavere CO2-utslipp per kilometer (og som de fleste etterhånden har forstått, så betyr dette også vesentlig lavere forbruk).
Vi kan nok regne med at forbedringene sakte og sikkert finner sin vei inn i de andre medlemmene av den store TDI-familien også.
Lange tradisjoner
Men det er verdt å nevne at Audi har snart ti års tradisjon i å presentere tekniske nyvinninger på dette symposiet.
Ikke å undres over, VW/Audi-høvding Ferdinand Piëch har sterke bånd til Østerrike (det er ikke sjelden han sprekker store tekniske nyheter når han har gjesteforelesninger for studentene ved Wiens Tekniske Høyskole), og store deler av VW/Audi-formuen befinner seg i Østerrike,
Her har de presentert den første TFSI-motoren, her dukket den første TDI Biturbo opp, og her fikk verden første glimt av V6 TDI-versjonen for Le Mans bilen, R18 e-tron.
Og derfor nøyde de seg heller ikke med disse motorene i år. I tillegg kom de nemlig med den nye dobbelclutch syvtrinns kassa for biler med forhjulsdrift og motoren i nord-syd posisjon. Også den hjelper til med friskere pust: nedgang i CO2 på 10 gram/km, loves det.