-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Sulland Auto Harstad:
Servicemarkedsleder
-
Fremtind:
Avdelingsleder Takst Motor
-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS, avd. Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
VWs nyeste våpen
Mandag lander Volkswagens nye ID. Polo på Gardermoen, for å reise videre igjen. Men den vil gi oss et første glimt av det som blir et av merkets viktigste våpen fremover.
- I 2026 skal vi ta markedet og stå i fighten. Vi har ekstremt bra biler som kommer neste år. Mest spennende er ID. Polo, der utleveringene starter i tredje kvartal, sier Simona Trombetta til vår søstepublikasjon, Bilnytt.no.
Hun er direktør for Volkswagen personbil i Harald A. Møller og hun forteller om nyheter som følger som perler på en snor.
Først ID. Polo, så - mot slutten av året - den litt større ID. Cross, bygget på samme plattform som Polo (og som vi også skal få se på Gardermoen).
- Hvilken av disse blir volumselgeren i et fullt år?
- Vi har mest tro på det gamle Polo-hjertet, men også på ID. Cross selvsagt, som har større bagasjerom enn en gammel Golf.
- Og når kommer ID.3 som Golf?
- Det kommer en ny facelift på ID.3 på vårparten, men et eventuelt navneskifte kommer nok ikke før det kommer en helt ny modell.
- I slutten av 2026 lanseres også nye ID.4. - Det blir en ny Tiguan?
- Det vet vi ikke ennå, men alle ID.-modellene skal få ordentlige navn, og ID. 4 blir etter alt å dømme den neste som blir omdøpt og jeg synes i alle fall Tiguan er et sterkt navn.
Navne-comebacket for Polo, og trolig Golf, Tiguan, Up! og Passat, skal Volkswagen-importøren bruke for alt det er verdt.
- Hvilket år kan Volkswagen bli nummer én igjen?
- En gang innen tre år er ambisjonen å vokse lønnsomt til den posisjonen. Om ikke det skjer neste år, så blir 2027 og 2028 veldig interessante, med alt det nye vi får.
Og det kommer i så fall til å skje med god hjelp av ID. Polo.
Oppskrift på bestselger
Kort fortalt måler bilen 4053 x 1816 x 1530 mm og en akselavstand på 2600 mm. Vekten går fra 1.512 kg.
Bagasjerommet er på 435 liter. Med baksetet ned rommer hekken 1.243 liter – merkbart mer enn i MQB-versjonen – den som går på bensin.
ID. Polo benytter den gamle MEB plattformen. Riktignok heter den + nå, men vi snakker for eksempel fremdeles 400 Volt.
Du kan velge mellom 37 eller 52 kWt batteri. Med det minste byr den på enten 116 eller 135 hk. Med det store batteriet kan du hente ut 211 eller 226 hk gjennom forhjulene.
Ladekapasiteten er 90 kW for det lille batteriet og 130 kW med det store.
Volkswagen forteller om en helt ny forstilling som sparer plass og penger (færre deler, mindre kompleksitet). At de også kan snakke om lavere forbruk kommer dessuten av at bilen er utstyrt med egenutviklet motor, APP290 heter den.
APP fordi den er Posisjonert Parallelt med Akslene, 290 fordi det er enhetens dreiemoment-grense.
De av dere som følger med vil vite at Volkswagen har platformutviklingssamarbeid med både Xpeng i Kina og Rivian i USA.
Men heldigvis finner de fremdeles samarbeidspartnere i egen gruppe også.
Her er det Cupra som har hatt ansvar for prosjektledelse og Wolfsburg som har hatt ansvar i designprosessen. Som blant annet har resultert i en strømlinjekoeffisient på 0,264. Meget akseptabelt for et så lite karosseri.
Prismålet røyk
Bilen skal bygges på Seats fabrikk i Martorell, Spania.
Det skal bli spennende å se hvordan bilen skal pushes. For her har utviklingsmålet åpenbart vært å bygge en bil folk (folk som i folkevogn) har råd til. Og da har € 20.000 vært antydet som en smertegrense.
Men nå sier fabrikken at den magreste modellen skal innføres på mange markeder til en pris av € 25.000.
Der røyk den – men den lar akkurat den døren stå åpen for en rekke andre produsenter. Bl.a. Renault, Stellantis og en skokk kinesere som jobber mot 20.000K-målet.
På den annen side vil ID. Poloen få en omfattende liste av tilleggsutstyr, i tillegg til en imponerende mengde sjåførassistenter.
Mønstre i setetrekk og stoler er en liten luksusfinte, støyproduksjon fra Harman Kardon er et stort luksus-signal. Det er flere av dem.
Moro-utgaven kommer også
ID. Poloen har røtter på litt over 50 år når den endelig kommer i salg. Den første Polo kom på markedet i 1975, en direkte kloning av geniale Audi 50, og modellen solgt mer enn 20 millioner eksemplarer etter det.
Sjette generasjon er den siste jeg kjenner. Den ble lansert i 2017. Men jeg aner ikke om denne nye fremdeles regnes som Polo nok til at den kalles 7. generasjon.
Men jeg vet i hvert fall at de fleste forrige generasjoner i løpet av livet sitt fikk en festlig og rampete søstermodell som alltid het GTI til etternavn.
Nå forteller fabrikken at ID. Polo GTI – en utpreget sporty modell med 226 hk-motoren – vil følge etter i løpet av neste år.