-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Skjær langs den stiplede linjen
Det kan være komplisert å vite hvor man skal starte når man skal behandle ferske bilvrak. Karosseriforsterkninger, airbags, beltestrammere, gass-dempere – bare noen av problemene.
Greie indikasjoner på hvor vitale komponenter i bilen er plassert, kan være avgjørende for om redningsmannskaper klarer å redde liv etter alvorlige trafikkulykker.
Å forsøke på å åpne knuste karosserier, der de er ekstra sideforsterket, er for eksempel ofte en dårlig idé hvis det finnes bedre veier inn.
Og det er aldri morsomt å få en uåpnet airbag i ansiktet når man forsøker å gi førstehjelp, eller å få smelt av pyro-innholdet i en beltestrammer der man forsøker å få en sterkt skadet person ut.
Slippe å lete etter batteriet er også en god hjelp, slik at man kan koble ut strømmen kjappest mulig.
Nå har redningsmannskaper som regel tilgang på informasjoner i hvert fall for kurante biler – men jeg er neimen ikke sikker på at de uten videre kan fortelle om min Copen har beltestrammere eller ei.
Oversiktlig
Går du inn på www.rettungskarte.de, kommer du først til en ADAC-side som lister opp alle tenkelige og noen utenkelige (Think for eksempel) biler.
Klikker du deg inn på din modell får du opp en tegning som viser bilen ovenfra og fra siden med alle betydningsfulle komponenter tydelig tegnet inn.
På den måten blir det meget enklere å se hvor for eksempel det vanlige startbatteriet eller eventuelle høyvoltbatterier eller andre høyspentkomponenter (i hybrider) befinner seg.
Gasstrykkdempere i for eksempel bagasjeluker kan by på dumme overraskelser hvis de utsettes for varmen fra en skjærebrenner. Utløserne for airbags eller beltestrammere skal man heller ikke spøke med, og det kan være veldig lurt å vite hvor sikringsboksen er.
Alt dette, og andre interessante deler av konstruksjonen finnes på disse tegningene.
ADAC har også laget en liten sticker som forteller at denne bilen har sitt eget "rettungskarte" liggende i hanskerommet – så vet du i hvert fall at du finner det der, dersom du kommer til.
Oppfrisket fra Opel
Nå er ikke dette så flunkende nytt at det er derfor det fortjener litt oppmerksomhet på BilNorge. Men jeg syntes det hørte med, for den egentlige nyheten er at Opel nå har gjort denne tjenesten enda mer moderne.
Fra www.opel-rescuecard.com kan du enkelt hente opp disse tegningene også på smart-telefonen din.
10 språk kan du velge mellom (også norsk), og de har lagt ut et sømløst utvalg bilder fra de siste 20 årene. Til sammen 60 modeller som inkluderer kommersielle biler som Movano og Vivaro.
Ampera er vel det ferskeste innslaget der, men også eksperimentbiler (som imidlertid også beveger seg i trafikken) som HydroGen 4, finnes det redningsinfo på.
Men det er et siste poeng med disse nyttige hjelpemidlene. De er faktisk ganske lekre, med smarte farger. Se ikke bort fra at de kan bli populære plakat-motiver med tiden.
Eksempler: