Imponerende Opel

I noe som vel må kunne kalles et kriseår, klarte Opel å klore seg tilbake til andreplass i Tyskland. Meget godt gjort.

Publisert Sist oppdatert

I store deler av dette året har fremtidsutsiktene til Opel vært svært tåkete. Og spesielt i Tyskland har Opel og GM fått masse tyn, fordi det ble for meget frem-og-tilbake med hensyn til hvem som skulle eie Opel, og på hvilket nivå produksjonen skulle fortsette.

LES MER I: Nytt kapittel i Opel-sagaen

Men her viser det seg heldigvis at både hos produsent og blant kunder, er det mulig å skille mellom produkt og politikk. For med 8,9 prosent markedsandel på hjemmemarkedet vil Opel igjen ende på annen plass, bak Volkswagen.

Nå er det ikke bare snakk om at de har greid å beholde plassen – de har faktisk kjempet seg tilbake fra en fjerdeplass. I 2008 gikk nemlig både Mercedes-Benz og BMW forbi dette GM-merket. Med 31 prosent økning i år er merket i første rekke.

Det er mange positive detaljer her, når man ser på hele bildet. Selvfølgelig har den tyske vrakpremien hjulpet til, men ikke så mye som man kanskje skulle tro. For eksempel har Insignia, som ikke har vært premiert av vrakpolitikken i det hele tatt, stått for en stor del av økningen.

Dessuten er ikke den nye Astra med i denne opptellingen. Den bilen kom først på markedet i desember og finnes ikke i statistikken før året er omme. Opel forteller forresten at det er 60.000 bestillinger på den før lansering.

LES OM: Vår første tur i ny Astra

Opel fortsetter forøvrig sin offensive modellpolitkk. Nestemann ut er den nye Meriva.

SE: Neste generasjon Meriva får selvmordsdører

Powered by Labrador CMS