-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Toyota størst i verden
I følge Bloomberg, som har holdt opptelling, er Toyota fremdeles i front blant verdens største bilprodusenter. Men de bak kommer stadig nærmere.
Dersom tallene stemmer – de offisielle registreringstallene er ennå ikke samlet inn og addert – er Toyota verdens største bilprodusent for andre år på rad.
Når man legger til alle merkene som er assosiert, Lexus, Scion, Hino og Daihatsu, kommer man opp i 9,98 millioner biler skriver Bloomberg. 2,4 prosent opp i forhold til 2012.
Det er ganske bra gjort av Toyota å ha ristet av seg alle problemene de har vært utsatt for. Enorme tilbakekallinger, naturkatastrofer og antijapanske utslag i Kina for eksempel.
Neste mann på listen ble General Motors som endte på 9,71 millioner. Det betyr at de har halvert avstanden til japanerne. I 2012 var den avstanden 460.000 biler, nå er den på 270.000.
GM økte altså mer enn Toyota, 4 prosent klarte de å legge på seg. Men det var Volkswagen Gruppen som økte mest, med 5 prosent, til 9,7 millioner.
Dersom man ekstrapolerer utviklingen de siste årene ligger Volkswagen godt an til å nå målet sitt, nemlig å være nummer én i verden innen 2018.
Toyotas prognoser for det nye året kan tolkes som om de allerede har gitt opp kampen. De regner med å produsere 10,32 millioner biler i 2014 – det tilsvarer ikke en gang en enslig prosent økning.
Og dersom vi kan bruke Kina-markedet som et mønster for resten av verden, er målet allerede nådd for tyskerne. Volkswagen skjøv GM ned fra førsteplassen for første gang, og selv om Toyota klarte et rekordsalg der i fjor, endte de på fjerdeplass. Ford gikk opp på tredje.
Nå kan selvfølgelig fintellingen endre på den globale rekkefølgen. Men det som er minst like interessant får vi ikke greie på før langt ute i det nye året: svaret på hvilken fabrikk som har den beste inntjeningen.