Bilaksjer ned i USA

Hvis det kan være noen trøst for Daimlerchrysler så er de ikke de eneste som mister verdi på børsen. Både Ford og GM har også sett nedgang de siste dagene, men der er årsakene mindre kompliserte.

Publisert

En dyster historie om bransjens situasjon i ukens Newsweek, sammen med usikkerhetene rundt president-valget er selvfølgelig også med på å øke depresjonen.

Dette er de åpenbare årsakene til at GM ramlet med $4,31 mandag, og fortsatte nedturen i går, til 51,31 og at Ford tilbragte mandagen på 5,8%-sklia ned til 23,50, men tok seg litt opp igjen i går. Chrysler, derimot, bare fortsetter nedgangen, nå er aksjene verd under 40 dollars – snart bare 30% av verdien ved fusjonene for temmelig nøyaktig to år siden.

De fleste analytikere dømmer fremdeles Daimlerchrysler-aksjen enda lenger ned, mens de holder seg nøytrale i forhold til Ford og GM. Uansett: det er lenge siden bilaksjer var gullkantede og sikre som banken.

Jon Winding-Sørensen – bilnorge.no

Powered by Labrador CMS