-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Sulland Auto Harstad:
Servicemarkedsleder
-
Fremtind:
Avdelingsleder Takst Motor
-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS, avd. Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Europa-salget ned med 2,2%
Så er også ACEA ferdig med å telle opp og er kommet til at det i Europa ble solgt 14,74 millioner personbiler i fjor. Det er 2,2% færre enn i 1999. Den synkende tendensen har vært økende, desember-salget lå 8,2% under desember 99.
Siden det var så mange som økte, må det nødvendigvis være noen som har gått tilbake. Volkswagen-gruppen har sunket, men hadde en strålende desember så det hjalp litt. Japanerne som gruppe har gått tilbake og både GM og Ford, som grupper, ligger nå på samme lave markedsandel: 10,8%. Ned fra henholdsvis 11,5% og 11,7%. Det er Ford selv som har sørget for den største tilbakegangen i disse to gruppene, Opel/Vauxhall har klart seg marginalt bedre, fra 9,3 til 8,5% for Ford og fra 10,9 til 10,2 for Opel/Vauxhall. Daimlerchrysler har også hatt en markert fremgang, i prosent er Smart den mest imponerende. Men Mercedes separat har hatt større fremgang enn BMW som er det bilmerket som stadig brukes som eksempel på suksess.
Nedgangen i Europa kan nesten totalt isoleres til Tyskland. Dersom Tyskland hadde holdt seg på 1999-nivå hadde faktisk fjorårssalget i Europa gått opp. Men det blir for mange hvis.
11 prosent sank personbilsalget i Tyskland med i fjor, det vil si fra 3,8 til 3,4 millioner, da blir en norsk nedgang på 4000 biler ganske ubetydelig. Selv ikke 22% akter i Danmark gjør særlig inntrykk, det blir tross alt bare 32.000 biler av det, omtrent det som Hellas økte med.
Det som er litt spennende nå er om vi er inne i en ny nedgangsperiode. Alle som har vært med på dette en stund vet at bilsalg er forbausende syklisk. Ser vi på salget i Europa de siste ti årene hadde vi en forsiktig nedgang frem til 1993, da det bånna med litt over 11 millioner biler. Så har det steget jevnt og trutt til 1999, da søylen traff 15 mill-streken. Nedgangen nå stemmer med den vanlige 7-års regelen.
For de av dere som vil se fjorårs-salget i detalj gjengir vi to av statistikk-sidene fra ACEA som er sammenslutningen av europeiske bilprodusenter, og som burde ha litt peiling.
Statistikk pr marked
Statistikk pr merke
Av Jon Winding-Sørensen – bilnorge.no