-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Carstore:
Salgsleder
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilmekaniker/PPK-kontrollør
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
DNB Finans AS:
Logistikkmedarbeider i Autolease Norge
-
Møller Bil Larvik:
Produksjonsleder
-
Møller Bil Hvam:
Nybilselger Volkswagen personbil
-
Norsk Scania:
Selger Scania Bruktbil
-
Norsk Scania:
Lastebil Utleiekonsulent
-
Toyota Haugesund AS:
Ettermarkedsleder
-
Møller Bil Minde:
Mekaniker/Tekniker
-
BMW Group Norge:
BMW Technical Support Expert
-
RSA Bil Drammen:
Bilpleier - RSA Bil Drammen
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
BilXtra Skøyen:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
MECA Bilverksted, Sandnes:
Bilmekaniker
-
MECA Bilverksted, Bryne:
Bilmekaniker
-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
Finale for indisk ikon
Det kan vel ikke være noen biler som har levd lenger. Den første Hindustan Ambassador trillet av båndet i 1957. Nå er det slutt.
Egentlig er Hindustan Ambassador enda eldre, for den er selvfølgelig et resultat av koloniriket.
Engelskmennenes Morris Oxford kom i 1954 i nytt opplag, med en motor fra Austin, og etter det har ikke inderne sett seg tilbake.
Fabrikken levde lykkelig i en meget beskyttet tilværelse i mange år – man kjenner igjen Lada, Volga og SovjetUnionen, eller Trabant og DDR.
Det kunne ta mer enn et år før en bestilling ble effektuert, og en periode hadde merket 70 prosent av markedet.
Det var først da Maruti, med hjelp av Suzuki, slo fast i 80-årene at bildet endret seg. I dag er det fritt bilsalg i India, men de gamle India-Japan-partnerne har fremdeles 50 prosent av markedet.
De slo til på det rette tidspunkt, kan man si.
I 2002 byttet daværende statsminister sin trofaste Ambassador til fordel for en armert BMW. Og i siste forretningsår ble ikke Hindustan kvitt flere enn 2.200 av disse – ikke akkurat en imponerende andel i et totalmarked som endte på 1,8 millioner biler.
Du skal ha vært flink hvis du har vært i India og ikke opplevd den gamle Morrisen innenfra. I en ikke altfor stor by like ved fabrikken er det fremdeles 33.000 Ambassador-taxier – og du finner dem over hele landet.
India har adoptert noen andre engelske konstruksjoner underveis, Vauxhall Victor ble Hindustan Contessa, og en ombygget (til fire dører) ble til Gazel. Og man forsøkte seg også med en Reliant Robin – den med et hjul foran som ikke akkurat er vanskelig å velte. Sipani ble navnet på den.
Og hva er vel mer naturlig når jeg skriver dette at aldre seniorer dukker opp på Memory Lance.
Morgan 4/4, VW Kombi (produksjonen avsluttet i Brasil for en måneds tid siden), G-Klassen til Mercedes, Peugeot 405 som Samand i Iran, Nissan Sentra Mk. 3 fra Mexico, og ikke minst Fiat 124 i alle avskygninger.
Er det noen som har noen flere forslag, så hør fra dere.