-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Halvt år med fremgang
Bilsalget i Europa økte igjen i februar. Det er den sjette måneden på rad man registrerer økning. I Norge venter vi nedgang.
Her i landet er det nesten ingen av personbilimportørene som regner med høyere totalmarked i år enn i fjor. Nok en gang kan vi slå fast at vårt eget marked ikke er helt i takt med Europas.
Mens Norge endte på solide 142.000 i 2013 – opp 3 prosent, gikk Europa tilbake med nesten to prosent.
Nå er Europa på vei oppover, for sjette gang på rad kan vi notere oss for en måned der bilsalget økte andre steder, mens det her hjemme er tilbakegang i årets første måneder (selv om akkurat nå ligger mars bra an med pluss ni prosent i skrivende stund).
Nå er det imidlertid ikke bare begeistring i resten av Europa heller. Økningen i februar, pluss 8 prosent til 861.000 biler, er på bakgrunn av en veldig dårlig februar i fjor. Den var faktisk så dårlig at årets februar-tall er den nest laveste februaren siden ACEA begynte å føre statistikk for det utvidede EU i 2002.
Men et pluss er tross alt et pluss, og siden februar-plusset drives både av de små og av de store, er det kanskje ikke for dristig å tolke dette som et tegn på at noe går fremover igjen.
Spania ledet utviklingen, med 17,8 prosent opp, mens et annet nederlagsomtalt land, Italia, økte med 8,6 prosent. Portugal og Hellas kunne forresten også skilte med pluss, den første med 40 prosent, den andre med 6.
De to andre store motorene, Tyskland og Storbritannia, økte med henholdsvis 4,3 og 3 prosent. Frankrike var med andre ord det eneste av de store som måtte notere en tilbakegang. Med minus 1,4.
Akkurat det kunne man ikke se på Renault, de økte med 11,5 prosent i februar. PSA måtte derimot se en økning på bare 3,5 prosent – markedet økte vesentlig mer.
Men heller ikke Volkswagen-gruppen klarte å holde følge med markedet (pluss 7,2 prosent) og hovedmerket selv gikk faktisk tilbake med 0,8 prosent.
Det betyr at Volkswagen, isolert, nå har en markedsandel på 11,9 prosent. I februar i fjor var den på 12,9. Jeg ser for meg en viss aktivitet i Wolfsburg.
De to amerikanerne, GM og Ford har også gjort veldig riktige ting nå, pluss 12,3 og pluss 11,3 prosent, mens halv-amerikaneren Fiat måtte nøye seg med en vekst på 5,8 prosent. Jeep isolert økter imidlertid med 15,4.
BMW og Daimler fulgte heller ikke med markedet, de økte med henholdsvis 3,7 og 3,6 prosent. En rekke japanere, Toyota, Suzuki, Mazda og Mitsubishi økte mer enn markedets 8 prosent, og den eneste kineseren, Volvo, vokste med 11,4 prosent.
Hyundai gikk tilbake, mens Kia gikk frem. Akkurat denne konkurransen er litt spennende. I februar i fjor var avstanden mellom disse to 9.500 biler, nå er den krympet til 6.500.
Og selv om Land Rover klarte litt økning gikk Jaguar så mye tilbake at gruppen måtte bokføre 0,6 prosent tilbakegang.
Etter første kvartal burde årets tendenser bli enda litt klarere.