-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Sulland Auto Harstad:
Servicemarkedsleder
-
Fremtind:
Avdelingsleder Takst Motor
-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS, avd. Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Kina bremser USA-biler
Det var ikke direkte uventet, men børsen reagerte med overraskelse, da Beijing plutselig la toll på biler importert fra USA.
Det har lenge vært hakk i handelsforholdet mellom USA og Kina. Det startet med at USA stoppet bildekk fra Kina, og da eksportøren tapte saken i en WTO-runde, begynte småkrigingen for alvor.
I øyeblikket er det i hvert fall to klager fra USA som skal behandles av WTO, om stål og om fjørfe – som Kina har lagt anti-dumping toll på.
Men midt i forrige uke dukket det opp tolltariffer for amerikansk-produserte biler importert til Kina. Det høres kanskje ikke så alvorlig ut, en rekke av de amerikanske produsentene (GM for eksempel) har store joint ventures med kineserne og produserer bilene sine lokalt.
Men fabrikker som BMW og Mercedes-Benz gjør glimrende fortjeneste på de store, USA-produserte SUVene sine som er så etterspurt i Kina.
Selv om vi ikke kjenner de virkelige tallene ned på dette nivået, er det ikke tvil om at mange av de store smilene som dukker opp hos europeiske luksusbilprodusenter når de snakker om Kina-markedet (verdens største, etter at USA mistet den posisjonen i 2009), kommer av bidraget fra deres USA-fabrikker.
5 og 3 prosent ned for BMW og Mercedes var den første børs-reaksjonen. Men det fortsatte nedover utover i uken. BMW endte med en aksjepris på rett over 50 euro – laveste nivået på ti uker.
Muligens er dette en overreaksjon. Riktignok er ikke de nye tolltariffene enkle å lese, og de varierer mellom 2 og 22 prosent.
Men BMW påstår at deres modeller bare vil bli truffet av 2-prosenteren. Mercedes var ikke fullt så sikre, de holdt fremdeles på å studere det nye regimet.
GM bekreftet at deres modeller ville få fullt utslag – alle de 22 prosentene ville bli lagt på deres biler, men det er bare 0,5 prosent av deres totale Kina-salg som kommer hjemmefra.
Også Chrysler og Honda bygger noen av sine kinesiske modeller i USA.