-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Mange dropper refleksvest
Fem år etter påbudet kom, er det svært mange som dropper refleksvest når de har fått stans på bilen. Bruken har gått ned, ifølge Falck.
1. mars fyller refleksvestpåbudet i bil fem år. Bilføreren skal ta på seg vesten dersom bilen må forlates langs veien.
– Langs E6 og E18 har anslagsvis en tredjedel på seg vest. På mindre villaveier og riksveger utenfor tettbebygd strøk, er det heller sjelden vi ser den i bruk, sier driftssjef Geir Danielsen i Falck Stor-Oslo.
Han og kollegaer i Falck har registrert en nedgang i bruken siden påbudet kom.
– Hovedgrunnen til at vest ikke brukes, er nok at den oppleves som unødvendig. En del syns kanskje vesten er både harry og for dramatisk. Andre ser på dem på linje med kjørehansker: Fine greier, men ikke akkurat nødvendig, sier Danielsen.
Som ønsket
Veimyndighetene er enig i at flere kunne brukt refleksvest.
– I utgangspunktet har påbudet fungert som ønsket, men det gjenstår en jobb med å øke bruken. Vårt inntrykk er ellers at folk er flinkest til å bruke vest der trafikken er stor og farten er høy. Det var jo også det vi ønsket oss, sier fagdirektør Finn Harald Amundsen i Vegdirektoratet.
Bakgrunnen for refleksvestpåbudet i 2007 var at minst tre personer ble kjørt ned og drept hvert år mens de satte opp varseltrekant etter å ha fått motorstopp.
– Antall ulykker og farlige situasjoner er redusert. Vi har ikke hatt denne typen dødsulykker de seneste årene, så vidt jeg kjenner til. Derimot har vi flere ulykker med fotgjengere som ikke bruker refleks i mørket, sier Amundsen.
Forskjell på sjåfører
E18 i Vestfold er et lyspunkt, ifølge Falck.
– Folk er flinke til å bruke vest her. Men så er jo også trafikken tett og farten høy. Folk kjører i 120 km/t, og da er det farlig å gå ut av bilen hvis man får stopp, sier Ole-Tom Gustavsen i Falck Tønsberg.
Geir Danielsen mener det ikke bare er veistandarden og trafikken som avgjør bruken, men også hvem som sitter bak rattet.
– Er det en nyere, velstelt Toyota med et eldre ektepar vi må hjelpe, har sjåføren nesten alltid på seg vest når vi kommer. Mens en yngre kar i BMW som regel ikke skjønner vitsen med vest, sier han.
– Sett deg
I Bergen og omegn bruker omtrent halvparten vest. Også her varierer det med hvilken vei man kjører på. Servicemennene som oppholder seg langs veien til daglig, i godkjent og refleksutstyrt arbeidsantrekk, understreker behovet for refleks også på mindre veier.
– Når det oppstår noe så uventet som at bilen plutselig punkterer eller bare stopper, er det lett å glemme refleksvesten. Man er litt satt ut og tenker på det man skulle rekke og hvordan man kan komme seg raskest mulig videre, sier Espen Solberg i Falck Bergen.
– Hvis de ikke har vest selv, får de en av oss. Det hender også at vi ber dem sette seg i bergingsbilen for å være trygge, sier Solberg.
Spania, Portugal og Tyskland hadde allerede refleksvestpåbudet da Norge innførte det. Siden har Danmark, Sverige og Finland kommet etter.
Når du får stopp langs veien:
- Sving så langt ut på veikanten som mulig.
- Sett på nødblink.
- Ta på deg refleksvest.
- Ikke bli sittende i bilen.
- Gå helst ut av bilen på passasjersiden.
- Sett ut varseltrekant minst 150 meter bak bilen.
- Hold deg utenfor veien når du setter ut varseltrekant og ringer etter hjelp.