-
Bertel O. Steen AS:
Salgssjef Mercedes-Benz Minibuss
-
Jensen & Scheele AS:
Plassjef, Jensen & Scheele
-
Jensen & Scheele Bil AS:
Bruktbilansvarlig, Jensen & Scheele
-
Hedin Automotive:
Salgsleder MG
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
-
Toyota Asker og Bærum avdeling Rud:
Salgskonsulent nybil
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
RN Norge:
Sales Operations Coordinator
-
Werksta Norway AS:
Kundemottaker og Takserer
-
RSA Bil:
Bilmekaniker/tekniker - RSA Bil Arendal
-
Werksta Norway AS:
Bilskadereparatører
-
Ragn-Sells Autoparts AS:
Salgssjef
-
Ragn-Sells Autoparts AS:
Selger proffmarked
-
Gromstad Auto AS:
Operativ salgssjef Audi
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger Zeekr
-
Møller Bil Åsane:
Nybilselger Skoda
-
Electric byMEDHUS AS:
Detailer / Bilklargjører
-
RSA BIL Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Autoringen AS:
Key Account Manager
-
RSA BIL Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Mobile AS:
Forhandlerutvikler servicemarked
-
Mobile AS:
Ambulerende kundemottager
-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Vrak-eksplosjon
Etter vrakpanten økte i sommer, har det vært stor pågang hos biloppsamlerne. Størst har økningen vært i Finnmark, Vest-Agder og Oppland.
Etter å ha vært uendret i mange år, ble vrakpanten 1. januar 2012 satt opp til 2.000 kroner. Fra januar 2013 ble den økt til 2.500 kroner.
1. juli i 2013 la Regjeringen på ytterligere 500 kroner, slik at den som nå leverer et bilvrak til en av landets mange biloppsamlere, blir 3.000 kroner rikere.
Dette har åpenbart bidratt til at langt flere nå leverer bilen til vraking. Så langt i år har Biloppsamlerne tatt imot 119.991 biler, som er 19 prosent flere enn til samme tid i fjor.
I 3. kvartal ble det levert inn 34.338 biler, som er en økning på hele 48 prosent fra i fjor.
Flere gode grunner
- Nordmenn velger i økende grad biler med lave CO2-utslipp og lavt drivstoff-forbruk, noe som har ført til at flere vraker bilen sin tidligere enn før, sier Tore Alm, styreleder i Norges Biloppsamleres Forening (NBF).
- Vrakpanten økte igjen 1. juli, slik at den nå er på 3000 kroner. I tillegg medfører gode tider i Norge og stort nybilsalg at mange velger å skrote sin gamle bil.
Fokus på brukte bildeler
Biloppsamlerbransjen er i stor endring og har de siste årene investert tungt i ny miljøteknologi. Bransjen retter nå søkelyset på å gjenbruke bildelene. I dag er det mange biloppsamlere som ikke demonterer deler fra biler som vrakes. Bilene blir miljøsanert og sendt direkte til fragmenteringsanlegget.
- Bilene som leveres inn er nyere enn tidligere, og mange av bildelene er i svært god stand. Gjenbruk er dessuten en bedre løsning i miljøhierarkiet enn bare gjenvinning. Derfor ønsker NBF at det innføres en ordning som pålegger alle som tar imot biler til vraking å plukke av brukte deler som er brukbare, sier Alm.
I Danmark er det innført en forskrift som pålegger de som tar imot biler til vraking å plukke av brukbare deler. NBF har fremmet et forslag til endring av avfallsforskriften, slik at denne ordningen kan etableres også i Norge.
Gjenvinnings- og gjenbruksgraden på innleverte bilvrak er i dag på 85 prosent. Målet er at dette tallet skal opp i 95 prosent i 2015, som er i tråd med krav i EØS-direktivet. For at Norge skal klare å oppnå en så høy gjenbruks- og gjenvinningsgrad, må flere komponenter av bilene benyttes.
Sikkerhet
Som er siste ledd i satsingen på gjenbruk, har Norges Biloppsamleres Forening økt sikkerheten ved kjøp av brukte bildeler.
- For at kjøpet av brukte bildeler skal være enda sikrere for kundene, har vi startet utviklingen av en forsikringsordning ved kjøp av brukte deler. Det forutsetter imidlertid at kunden benytter godkjente bildemonteringsbedrifter og godkjente verksteder, sier Alm.
Antall vrak innlevert i 3. kvartal 2013-2012 (Kilde: Toll- og Avgiftsdirektoratet og Norges Biloppsamleres Forening):