Offisiell åpning av Future Mobility Development Center

Nytt BMW testsenter i Tsjekkia

Her skal det utvikles autonome biler

BMW har åpnet sitt fjerde og største testsenter i Sokolov i Tsjekkia.

Publisert

Future Mobility Development Center (FMDC) er BMWs største testsenter med et areal på hele 600 hektar. Anlegget er bygget i et nedlagt gruveområde i Sokolov i Tsjekkia og har medført en investering på 300 millioner euro.

FMDC vil ifølge BMW spille en sentral rolle i utvikling av autonom kjøring og parkering opp til nivå 4 og vil medføre over 100 nye arbeidsplasser i det tidligere gruveområdet.

Her kan fremtidens biler testes under realistiske forhold hvor man simulerer bytrafikk, landevei, motorvei og automatisk parkering under ulike forhold. Og testene kan utføres i sekvens, uten stopp, slik at det blir som i en virkelig verden.

– Når vi utvikler mobilitet elektrisk, digitalt og bærekraftig gjelder det mer enn selve kjøretøyene, sier Ilka Horstmeier, BMW styremedlem med ansvar for People and Real Estate. – Vi ser på hele verdikjeden – inkludert våre anlegg

– Sammen med partnere har vi klart å utvikle det tidligere dagbruddet her i Sokolov til et moderne og effektivt testanlegg og skape nye, attraktive jobber. FMDC og ladeinfrastrukturen drives med hundre prosent grønn energi fra fornybare kilder.

I tillegg til grønn energi er anlegget utstyrt med et innovativt vanningsanlegg som sanker regnvann og benytter dette til bane og grøntanlegg.

Fra tidligere har BMW testanlegg i Aschheim nær München, Mitamas i Frankrike og Arjeplog i Nord-Sverige.

Powered by Labrador CMS