-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Volkswagen Møller Bilfinans AS:
Regionsjef
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Jaguar X-Type 2.0
Den er Jaguars første forhjulsdrevne bil, men skjuler det overbevisende godt. X-Type 2.0 har nemlig førsteklasses kjøreegenskaper og Jaguarfølelsen er ivaretatt.
Jaguar X-Type
Jaguar X-Type
Først publisert i BIL 5 - 2002.
Egentlig er dette en 2,1-liter, men det klinger litt bedre med 2-liter, derfor er den ekstra desiliteren utelatt i modellbetegnelsen. V-sekseren er ny, men bygd på AJ-V6-motoren som vi kjenner fra X-Type 2.5 og 3.0.Boringen er den samme som for 2,5-literen, men slaglengden er redusert til 66,8 mm. Det er en svært så kort slaglengde vi snakker om, og for å kompensere for dette er V-sekseren utstyrt med variabelt innsugningssystem og variable ventiltider.
Det er blitt en riktig lekker motor, ikke å se på, men å kjøre. Vibrasjoner kan du glemme og turtellernåla danser villig forbi turtellerens 7000-merke. Trekkkraften er der, og selv om egenvekten er hele 1450 kg, tar den de fleste bakkene på direkten. Ved mindre hastighetskorrigeringer svarer motoren spenstig og kvikt, og du får inntrykk av å ha rikelig akselerasjon for hånden. Det er feil. Legger du gasspedalen mot gulvet svarer motoren dårlig ved turtall under 3000, og helst skal nåla over 4500-merket før du får noe skikkelig svar. For litt spenstig kjøring på svingete og bakkete veier skal du bruke gearspaken og andre og tredjegearet flittig for at motoren skal være på offensiven.
For er det noe denne bilen er egnet til så det akkurat spenstig svingkjøring. Forhjulsopphenget er hentet direkte fra firehjulstrekkerne, men det er ytterligere optimalisert og tilpasset den mindre motoren og forhjulsdrift. Det skal gå friskt for seg før du får noen som helst antydning om at det er forhjulene som overfører drivkreftene. Maken til nøytral styring i en forhjulsdreven bil kan jeg ikke huske å ha opplevd. Og hvilken presisjon og styrefølelse, dette er førsteklasses transport hvis du har et aktivt forhold til bilkjøringen.
X-Type har fått en rekke endringer siden de første bilene rullet ut av fabrikken i Halewood, og det er ikke bare finishen som er bedret. Hjulopphengene, støydempingen mot disse, og presisjonen i styringen
er også merkbart bedre. X-Type 2.0 gir et gjennomført solid og robust inntrykk. Fjæringskomforten er bedre enn i de bilene vi testet i fjor sommer. Jaguar har kommet dit de burde vært da de introduserte X-Type.
X-Type matcher fortsatt ikke BMW 3-serie når det gjelder interiørfinish, men det den mangler når det gjelder finish og materialkvalitet tar den igjen i form av sjarme. Du får 29.000 til overs om du velger en Mondeo 2.5 Ghia, men den stiller i en annen klasse enn X-Type. Jaguarfølelsen er verdt 29.000 og litt kortere slaglengde.
JAGUAR X-Type 2.0:
Motor: 6-sylindret V-motor med to overliggende kamaksler pr. sylinderrekke og fire ventiler pr. sylinder. Kompresjon: 10,75:1. Sylindervolum: 2099 ccm. Boring og slaglengde: 81,6 x 66,8 mm. Effekt: 117 kW (157 hk) v/6800 o/min. Dreiemoment: 196 Nm v/4100.
Transmisjon: Forhjulsdrift. 5M.
Bremser: Ventilerte skiver foran og skiver bak. ABS og EBD.
Dekk: 205/55VR16.
Mål: Lengde: 467,2 cm. Bredde: 178,9 cm. Høyde: 139,2 cm. Akselavstand: 271,0 cm. Sporvidde f/b: 152,2/153,7 cm.
Vekter: Egenvekt: 1450 kg. Tillatt totalvekt:4277 kg. Maks tilhengervekt: 1500 kg. Maks taklast: 75 kg.
Bagasjerom: 452 liter (VDA).
Tankvolum: 61,5 liter.
Aks. 0 - 100: 9,4 sek
Toppfart: 210
Forbruk bykjøring: 1,27 l/mil
Forbruk landevei: 0,71 l/mil
Forbruk snitt: 0,92 l/mil
CO2-utslipp: 219 g/km
Pris: fra kr. 448.000,-
Forbruk ifølge 99/100/EU.