-
Tellnes Autosenter AS:
Tungbil- og lettbil Mekanikere
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Xpeng Motors (Norway) AS:
Regional Ettermarkedsleder
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Alfie Bilskade AS:
Biloppretter
-
Bilia Drammen:
Bilmekaniker, Volvo/ Xpeng Drammen
-
Bilia Norge:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Tryg:
Salgssjef Bilkanalen Enter og Tryg Forsikring
-
Werksta Bergen Åsane:
Verkstedleder
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
DNB Bank ASA:
Bruktbilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
DNB Bank ASA:
Sales Manager
-
RG Mobility AS:
Takstmann
-
RG Mobility AS:
Key account Manager
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Hovfaret 17B:
Ledige kontorplasser
100 biler på 2 sekunder
BYD påstår at de satte salgsrekord da de lanserte sin nye Qin-modell nylig. De 100 bilene som var lagt ut til salg på nettet forsvant på to sekunder!
Den kinesiske produsenten kaller dette en «performance-sentrert sports saloon». Det vi ser på bildene smaker kanskje ikke så mye av sport, men spesifikasjonene virker lovende.
Det dreier seg om en Plug-In Hybrid Elbil (PHEV) som kan lades fra ethvert strømhull i veggen, og der batteriene også lades opp ved hjelp av regenerativ bremsing.
Ikke akkurat pioner-teknologi fra BYD. Deres F3DM bruker den samme drivlinjen, og den er det solt titusenvis av.
Det er fire kjøremoduser, fra det mest økonomiske til det de kaller HEV + Sport. Der kan man åpenbart oppleve null til 100 på 5,9 sekunder og 185 km/t, mens vanlig ikke-sløse-med-strømmen-kjøring gir en elektrisk kjørestrekning på 70 kilometer.
Avdelingen for hestekrefter inneholder en elektrisk enhet som yter 148 hk, mens 1,5-liters bensinmotoren yter litt mer: 151 hk. Det later ikke til at disse enhetene kan kobles sammen for felles innsats – da hadde nok akstiden vært litt mer imponerende.
Men litt usikker er jeg, for i brosjyrene oppgir de Totalt: 291 hk og 479 Nm, og jeg kan ikke helt skjønne hvorfor de har addert disse verdiene dersom de ikke også kan benyttes samtidig. Vi får sikkert en oppklaring en dag.
De grønne egenskapene demonstreres derimot ved et forbruk etter kinesisk kjøresyklus på 1,6 liter per 100 kilometer.
De første informasjonene forteller også om mengder av cloud-baserte elektroniske tjenester. Til og med nøkkelløse dører har funksjonene sine basert oppe i «clouden» et sted.
Men pass allikevel på nøkkelen. Den kan du bruke til å fjernstyre bilen din med, ut av garasjen for eksempel, eller ut eller inn av en vanskelig parkeringsluke, eller få den til å hente deg der du står under et tak i styrtende regnvær.
Ikke helt lovlig kanskje, men et spennende trekk.
Og når det gjelder annet utstyr ser listen ganske komplett ut – også for bortskjemte oss: overvåking av dekktrykket, elektrisk parkeringsbrems, ISO-Fix, ESP og 12 airbags – blant mye annet.
Dessuten har den en Internett-oppkobling som foreløpig bare er tilgjengelig (og lovlig) i Kina og som beskrives som en miks av smart teknologi og interaktive handlinger i en bilfører-orientert kontrollenhet. Hva nå det måtte bety.
I Kina koster denne bilmodellen tilsvarende 26.000 euro – og så kan du trekke fra elbil-insentiver.
De lover også at det er Europa-planer for den nye modellen. Med introduksjon i denne delen av verden i løpet av 2015.
Men apropos Guinness og 100 salg på to sekunder. 23.405 var online idet den virtuelle butikken skulle åpne. 6.000 av dem registrerte seg som seriøst interesserte, og 4.155 kjempet for å få plass på den første kundelisten. 4.055 av dem ble altså skuffet. 95.000 var innom «butikken» før den stengte igjen.
Som du kanskje har oppfattet tidligere var den norske Subaru-importøren tidlig i kontakt med BYD, men de begynner å bli litt desillusjonerte, fordi de synes at det tar så utrolig lang tid å få til noe.
Men på et globalt plan noterer vi at Warren Buffett, mannen som av mange anses som verdens smarteste investor, har kjøpt opp nesten 10 prosent av selskapet, at BYD og tyske Daimler AG har gått sammen om et helt nytt kinesisk bilmerke, Denza, og at BYD fremdeles har status som den kinesiske bilprodusenten som vokser fortest.
Dessuten er de verdens største produsent av oppladbare batterier.
Mitt beskjedne ønske er: en bil som ser bra ut, en dag.